Ozan Tufan Fenerbahçe’ye Geri Döndü

Bu sezon Spor Toto Süper Lig’de başarısız bir performans ortaya koyan Fenerbahçe, Ocak ayı transfer döneminin bitimine az bir süre kala yapacağı takviyelerle birlikte ligin ikinci yarısında yükselişe geçmek istiyor.

Teknik direktör İsmail Kartal’ın istekleri doğrultusunda çalışmalarına hız kazandıran Sarı lacivertli yönetim, birkaç oyuncu ile görüşmelerde bulunurken, orta sahada oyunun iki yönünü de oynayabilen bir oyuncu aradığı biliniyordu.

Bunun üzerine Sarı lacivertliler, sezon başında İngiltere Premier Lig ekiplerinden Watford’a kiralanan ve kulübünde forma şansı bulmakta zorlanan Ozan Tufan’ı geri çağırma kararı aldı. İsmail Kartal’ın istediği oyuncu profiline uyan 26 yaşındaki orta saha oyuncusunun yakın zamanda Fenerbahçe’nin Antalya’daki kampına katılması bekleniyor.

Ozan İsmail Kartal’ın İsteğiyle Geri Döndü

Vitor Pereira ile yolların ayrılmasının ardından takımın başından sezon sonuna kadar geçici olarak teknik direktör İsmail Kartal’ı getiren Fenerbahçe yönetimi, ocak ayı transfer dönemindeki suskunluğunu bozuyor.

Sezon başında Vitor Pereira ile yeni bir kadro planlaması yapan Sarı Lacivert yönetim, yaz transfer döneminde orta sahadaki boşluğu birçok isim ile doldurmasına rağmen sezon içerisinde bu oyunculardan beklediği katkıyı alamadı. İsmail Kartal’ın takımın başına geçmesiyle sistem değişikliğine giden Sarı lacivertliler, sezonun geri kalanında 4-2-3-1 düzeninde oynayacak gibi görünüyor.

Bu sebeple orta alanda belirli bir tempoya sahip olan, savunma yönü de güçlü bir 6-8 numara takviyesi isteyen İsmail Kartal, yönetimle yapılan toplantılarda raporlarını bu yönde sundu.

Öncelikli olarak sol bek transferi için yoğun çaba harcayan, diğer yandan İsmail Kartal’ın istediği tarzda bir orta saha arayışında olan Sarı lacivertli yönetim, aradığını kendi oyuncusunda buldu. Luis Gustavo’nun ve Sosa’nın temposunun yeterli olmadığı ve performanslarını 90 dakikaya yayamamaları sebebiyle Fenerbahçe yönetimi, Ozan Tufan’ı geri çağırma kararı aldı. Sezon başında İngiltere Premier League ekiplerinden Watford’a kiralanan Ozan Tufan, Fenerbahçe’ye döndü.

Watford’da fazla kiloları sebebiyle bir süre forma şansı bulamadı, ardından yavaş yavaş kadroya dahil olsa da beklentilerin altında kalan Milli futbolcu, İsmail Kartal’ın isteği üzerine Sarı lacivertlilere geri döndü. Watford’un Premier Lig’de kalması durumda Ozan Tufan’ın bonservisini alma opsiyonu bulunuyor.

İngiltere’de 9 Maça Çıktı

Sezon başında Ozan Tufan’ın neden kiralık olarak gönderildiği hakkında yönetime sert eleştiriler olmuştu. Ozan’ın takımdan ayrılmasıyla birlikte orta sahadaki temposuzluk sezon başından bu yana Fenerbahçe’nin problemi oldu.

Sosa ve Luis Gustavo’nun tek yönlü oyun tarzları sebebiyle savunma geçişlerinde kalesinde pozisyon veren ve orta sahadan yeterli hücum katkısı alamayan bir Fenerbahçe vardı. Türkiye ligi standartlarına göre oyunun her iki yönünü iyi oynayabilen ve temposuyla fark yaratan Ozan Tufan, Fenerbahçe’nin bu sezon orta sahadaki problemlerine çözüm getirecek gibi görünüyor.

Ozan Tufan İngiliz ekibiyle bu sezon Premier Lig, Lig kupası ve FA Cup olmak üzere toplam dokuz karşılaşmaya çıktı ve beşinde ilk 11’de başlama şansı elde etti. Milli futbolcu, gol veya asist katkısı sunamadı.