Olimpiyatlardaki Başarılarımız

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın sona ermesine birkaç gün kalırken 108 milli sporcu 18 branşta Türkiye’yi temsil ediyor. Şimdiye kadar 5’i bronz olmak üzere 6 madalya kazanan milli sporcular 2 madalyayı da garantiledi. Mete Gazoz ise okçulukta bireysel altın madalyanın sahibi olarak olimpiyatlarda birinci oldu.

Olimpiyatlarda Türkiye

32. Olimpiyat Oyunları Tokyo’da sürerken Türkiye’yi şimdiye kadar 108 milli sporcu temsil ediyor. Madalya alan milli sporcular kendi alanlarında Türkiye rekoru kırdı. A Milli Kadın Voleybol Takımı yari final mücadelesinde elenene kadar büyük bir çaba harcadı ve ilk kez son 8’e kalan takımlar arasında yerini aldı.

Olimpiyat tarihinde Türkiye için büyük başarılara imza atan oyuncuların listesi ise şöyle: Mete Gazoz, Yasemin Adar, Rıza Kayaalp, Ferhat Arıcan, Busenaz Sürmeneli, Buse Naz Çakıroğlu.

Mete Gazoz Olimpiyat Birincisi

Mete Gazoz okçulukta birinci olarak Türkiye’ye bu alanda altın madalya kazandıran ilk isim olmayı başardı. 22 yaşındaki milli sporcu bu başarıyı klasik yay bireysel kategoride alarak çok önemli bir başarıya ulaştı. 

Ferhat Arıcan’dan Bronz madalya

Ferhat Arıcan artistik cimnastikte bronz madalya kazandı. Paralel barda 3.olan milli sporcu Türkiye’ye ilk kez bu kategoride madalya getirdi.

Bu sayede Türkiye’ye bir ilki yaşatan başarılı sporcu büyük bir başarı elde etti.

Rıza Kayaalp’in Başarısı

Türkiye’de güreş denince akla gelen ilk milli sporcu olan Rıza Kayaalp daha önce Londra 2012’de bronz, Rio 2016’da gümüş madalya kazandı. Tokyo 2020’de büyük bir başarı sergileyerek bronz madalyaya ulaştı.

Madalyaları üçleyen Kayaalp, halterciler Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu, güreşçi Hamit Kaplan’ı madalya sayısı açısından yakalamış oldu. Milli güreşçi 3. madalyasını alan 4. milli olurken, 2. güreşçi oldu. 

Yasemin Adar’dan Rekor

Milli güreşçi Yasemin Adar, kadınlar güreş 76 kiloda bronz madalya kazandı. Bu başarısı sayesinde Türkiye’ye madalya getiren ilk kadın güreşçi unvanına sahip oldu.

Busenazlardan Tarihi Başarı

Buse Naz Sürmeneli ve Busenaz Çakıroğlu kendi sıkletlerinde yarı finale çıkarak boksta madalyayı garantiledi. 

Busenaz Sürmeneli kadınlar boks 69 kiloda yarı finalde yarışacak. Buse Naz Çakıroğlu ise 51 kiloda Sürmeneli’nin mücadelesinin ardından pistte yerini alacak.

Her iki milli sporcunun da maçı 5 Ağustos’ta gerçekleşecek.