OLİMPİYATLARDA SEYİRİCİ SORUNSALI

Japonya’da hükümet, temmuz ayında yapılması planlanan Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nın pandemi durumu ve yeni tip korona virüs (Kovid-19) yayılmasını önlemek amacıyla “seyircisiz” düzenlenebilme ihtimali üzerinde duruyor.

Kyodo ajansının hükümet kaynaklı bilgilere dayandırılan haberine göre, ülke genelinde artış olması ihtimali üzerinde durulan Kovid-19 vakalarının, takvime bakıldığında organizasyonun start alacağı 23 Temmuz’a kadar test dibine alınamayacağı ihtimaller üzerinde yer veriliyor.

Buna nazaran hükümet, izleyici kısıtlamasının uygulanmaması, yerleşke kapasitesinin yüzde 50’si oranında izleyici kabul edilmesi ya da tamamen seyircisiz bir turnuva olmak suretiyle üç opsiyon üstünde duruyor.

Turnuvaya ait son anketlerde “ertelenmeli” ya da “iptal edilmeli” cevaplarının ağırlık göstermesi; hükümetin istila periyodunu iyi yönetemediği görüşlerinin yansıması sonrası, muhtemel bir siyasal sonuca karşı “seyircisiz turnuva” opsiyonu değerlendiriliyor.

Öte yandan, Kovid-19 aşısı olmuş ve Japonya içerisinden turnuvaya katılacak biletli seyircilerin kabul edilmesi de planlamaların içinde yer alıyor. Kovid-19 vakalarının seyrine nazaran Japonya’nın, yerleşkelere kabul edilecek izleyici sayısı ve denizaşırı seyircileri kabulüne dair sonucu ilkbahar sonuna doğru açıklaması bekleniyor.

 ESNEKLİK YORUMU

Dün parlamentoda ilişkili konuya ilgili bazı konulara değinen Başbakan Suga Yoşihide, virüse karşı tedbirli olunacağı ve dikkatli bir şekilde önlemler alınıp Tokyo Olimpiyatlarının planlandığı suretiyle organize edilmesine ilişkin kararlılık sergilediklerini tekrar etti.

Önceki gün Kyodo’ya hususi mülakat veren Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, izleyici kapasitesinin düşürülebileceği ihtimaline değinerek, IOC’nin bu konuda “esnek” olacağını söylemişti.

EMNİYET HER ŞEYDEN ÖNCE GELİYOR

Bach IOC’nin, katılacak kişilerin yaşamını korumak için “fedakarlıkta bulunulması” icap ettiğini belirterek, Meselenin emniyet olması takdirde, o noktada tabu olmadığını aktarmıştı. Kyodo’ya nazaran olimpiyatlar kapsamındaki bilet gelirlerinden 90 milyar yen (867 milyon dolar) hedefleyen Organizasyon Komitesi, izleyicisiz bir turnuva sonrası hayal kırıklığı yaşayabilir.

Daha ilkin 24 Temmuz-9 Ağustos 2020’de yapılması planlanan ve istila sebebiyle ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın, 23 Temmuz-8 Ağustos 2021’de düzenlenmesi kararlaştırılmıştı. Japonya’da hükümet, temmuz ayında yapılması planlanan Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nın pandemi durumu ve yeni tip korona virüs (Kovid-19) yayılmasını önlemek amacıyla “seyircisiz” düzenlenebilme ihtimali üzerinde duruyor.