Olimpiyat’larda Bask Topu

Geçen sene pandemi şartlarından dolayı yapılamayan ve ertelenen olimpiyat oyunları 23 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasında Japonya’nın başkenti Tokyo’da gerçekleşecek. Büyük bir ilgi ile beklenen olimpiyatlar için dünyanın pek çok bölgesinden birçok milli  sporcu katılacak. Türkiye’nin de toplamda 108 milli sporcu ile katılacağı olimpiyat oyunlarının tarihçesine bakıldığında ilginç bir oyun göze çarpıyor. Bask Topu olarak adlandırılan uzun zamandır olimpiyat oyunları arasında yer verilmiyor.

Tokyo 2020 Olimpiyatları

Geçen yıl Covid-19 pandemisi yüzünden ertelenen Olimpiyat oyunları bu sene nihayer Tokyo’da gerçekleşecek. Türkiye’nin de birçok branşta yarışacağı oyunlar için nefesler tutulmuş durumda. Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları 23 Temmuz ile 8 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

Türkiye, olimpiyat oyunları kapsamında atletizm, atıcılık, badminton, boks gibi alanların yanı sıra kürek, modern pentation yelken ve yüzme gibi çeşitli alanlarda yer alacak. Milli sporcular çeşitli kategorilerde yarışacak.

Bask Topu

1896’da ilki gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarının tarihinde pek çok branş geliştirilmiş ve bazıları zamanla hiç oynanmaz hale gelmiş. Bunlardan biri de Bask Topu olarak adlandırılan kökenini İspanya’nın kuzeyi ve Fransa’nın güney batısında konumlanan Bask bölgesinden almıştır. Bask Topu, bileğe takılan ilginç tasarımlı cesta olarak adlandılan bir raket ve top ile oynanır.

İkili olarak oynanılan bu oyun çiftler halinde de oynanabilir. Sporcular bileklerine taktıkları raket ile topa sertçe vurarak rakiplerinin karşılayamayacağı bir şekilde duvara atmayı ve sayı kazanmayı hedefler.

Maçı kazanmak için gereken skor maçın nasıl ve ne şekilde oynandığına bağlı olarak 25 ile 50 arasında değişir. Çiftlerde servis kullanmaya bakılmaksızın her iki oyuncunun da sayı kazanması mümkün olabilir. Her sayının başında servis kullanan kişi, raket tahtası ile topu servis çizgisi arkasından oyuna sokar. Servisin geçerli olması için gereken şartlar ise servisin doğrudan ön duvara isabet etmesi ve yerdeki 4 ile 7 arasındaki çizgilere düşerek rakibin müdahalesi gelmeden topun en az 2 kere sektiğini görmek.

Bask Topu’nda başarılı olmak için gerekli 3 şey ise topu fırlatmak için güç, topu duvarda istenilen noktaya isabet ettirmek için yetenek ve rakibin topu karşılayamayacağı yere isabet ettirmek için stratejik planlama.

Günümüzdeki oyunlara bakarak Bask Topu’nun ne kadar basit kaldığını görebiliriz. Bu durum da Bask Topu’nun neden tarih olduğunu bize açıklıyor. Tarihte ikincisinin 1900 yılında Paris’te gerçekleştiği olimpiyat oyunlarında bile Bask Topu yeterince ilgiyi görememiş ve tarihin tozlu sayfalarında yerini almıştır.