Olimpiyatın En İyi Blok Oyuncusu Zehra Güneş

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda kadınlar voleybol mücadelelerinde madalyalar sahiplerini buldu ve sona gelindi. Tüm maçların tamamlanmasının ardından istatistiklerde en iyi oyuncular belli oldu. Takımına en fazla blok sayısını getiren isim olan Zehra Güneş, kadınlar voleybolunun en iyi blok oyuncusu oldu.

Japonya’nın ev sahipliği yaptığı 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Amerika Birleşik Devletleri altın madalya, Brezilya gümüş madalya ve Sırbistan bronz madalya kazandı. 8 Ağustos günü ilan edilen sonuçlara göre Amerikalı Jordan Larson, olimpiyatların en değerli oyuncusu seçildi.

İstatistiklerin En İyileri

Sırbistanlı Tijana Boskovic, takımına 165 hücum puanı, 15 blok puanı ve 12 servis puanı ile toplamda 192 puan kazandırarak olimpiyatların en skorer ismi oldu. Sırp oyuncuyu, toplam 136 puanla Güney Koreli Kim Yeon Koung ve 126 puanla İtalyan Paola Ogechi Egonu izledi.

2020 Olimpiyat Oyunları’nın en iyi servis oyuncusu takımına getirdiği 13 puanla Rus Olimpiyat Komitesi’nden Arina Fedorovtseva oldu. Sırp Tijana Boskovic 12 servis puanı ile ikinci en iyi servis oyuncusu olurken İtalyan voleybol takımından Paola Ogechi Egonu 8 puanla üçüncü oldu.

Amerika Birleşik Devletleri oyuncusu Michelle Bartsch-Hackley, 132 kez başarıyla servis karşıladı ve olimpiyatların en iyi servis karşılayan oyuncusu oldu. İkinci sırada, 118 servis karşılama ile Sırp Bojana Milenkovic yer alırken üçüncü sırada 113 başarılı servis karşılama ile Brezilyalı Fernanda Rodrigues kendine yer buldu.

En iyi pasör, 247 başarılı pasla ABD’li Jordyn Poulter oldu. Sırp Maja Ognjenovic, 244 başarılı pasla onu yakından izlerken üçüncü sırada ise 238 pasla Rus Olimpiyat Komitesi’nden Evgeniya Startseva yer aldı.

Blokta En İyi Zehra Güneş

Takımlarına sırasıyla 23 ve 22 blok puanı getirerek en iyi ikinci ve üçüncü blok oyuncuları Brezilyalı Ana Carolina da Silva ve Caroline de Oliveira Saad Gattaz oldu. Filenin Sultanları’ndan Zehra Güneş ise A Milli Kadın Voleybol takımımız adına toplamda 29 blok puanı kazanarak, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndaki en iyi blok oyuncusu oldu. Filenin Sultanları’nın çeyrek finallerde elenmesi sonucu Zehra Güneş’in en yakın rakiplerinden iki maç daha az oynamasına rağmen elde ettiği başarı dikkat çekti.