Okan Buruk’un Son Dönem Raporları ve Başakşehir Dosyası

Galatasaray altyapısından A takıma kadar çıkan, Türk Futbolunun en iyi jenerasyonlarından birisinin bir parçası olan Okan Buruk, Galatasaray’da UEFA ve Süper Kupa’yı da kazanan takımdaydı.

Burada gösterdiği performansla İtalya kapılarını açan Buruk, burada 3 sezon geçirdikten sonra Türkiye’ye geri dönmüş ve Beşiktaş, Galatasaray ve o zamanki adıyla Büyükşehir Belediye olan Başakşehir kulübünde top koşturduktan sonra futbolculuktan emekli olmuştu.

Okan Buruk Kazanan

Kazandığı başarılarla önemli bir oyuncu hatta bir efsane haline gelen Buruk, futbolculuk kariyerinden sonra futboldan kopmadı ve saha kenarından futbolumuza katkı vermeye başladı. Abdullah Avcı’nın Milli Takım teknik direktörü olduğu süreçte Avcı’nın yardımcı antrenörlüğünü yapan Okan Buruk, sonrasında sırayla Elazığspor, Gaziantepspor, Sivasspor, Göztepe, Akhisar Belediye, Çaykur Rizespor ve Başakşehir takımlarında teknik direktörlük görevini yerine getirdi.

Özellikle Sivasspor dışındaki takımlarda iyi bir performans gösteren Okan Buruk’un bu performansı onun Başakşehir takımının başına geçmesini sağlayan faktörlerden birisiydi. Abdullah Avcı’nın uzun bir süre üstüne uğraştığı sistemin bir kupayla sonuçlanamamış olması nedeniyle hem Abdullah Avcı hem de Başakşehir için bir tazelenme ihtiyacı doğmuş ve Abdullah Avcı Beşiktaş’ın başına geçerken Başakşehir de Okan Buruk’u takımın başına getirmişti.

Başakşehir’in başına 2019/2020 sezonunda geçen Okan Buruk takımın başındaki ilk sezonunda Başakşehir’in başında şampiyonluk yaşayarak 4 Büyükler dışında şampiyon olan Bursaspor’a eşlik eden ikinci takım olmuş, Okan Buruk da aynı UEFA ve Avrupa Süper Kupalarında olduğu gibi yine unutulmaz ve eşsiz bir başarının parçası olmuştu.

Şampiyon olunduktan sonraki sezonda ise hem kadrodaki dağılma hem de Şampiyonlar Ligi’nin ağır temposu nedeniyle Başakşehir bir önceki sezondaki şampiyon görüntüsünden çok uzaklaşmış, 2020/2021 sezonunda küme düşme hattından uzaklaşamamıştı ve Okan Buruk ile Başakşehir’in yolları ayrıldı.

Okan Buruk İçin Milli Takım Dedikoduları Vardı

Şenol Güneş’in özellikle 2021 yılında Milli Takım başında gösterdiği korkunç performanstan sonra zaten yolların ayrılması gerekliliği ve ayrılacağı konuşuluyordu ve nitekim de öyle oldu. 10.09.2021 tarihinde TFF tarafından yapılan açıklamayla Şenol Güneş ile yollar ayrıldı ve asıl merak edilen şimdi koltuğu kimin dolduracağıydı. Bu koltukla alakalı olarak konuşulan isimlerden birisi de Okan Buruk oldu.

Olası Milli Takım kariyerinin ilk safhasında ateşten gömlek giyecek olan hocanın diğer adaylardan bir adım önde olması oldukça anlaşılır. Abdullah Avcı döneminde bir türlü ligin son virajını yönetemeyen Başakşehir ile aldığı şampiyonluk ile rüştünü ispatlamaya yönelik önemli bir gelişim gösteren hocanın en büyük dezavantajlarından birisi ise uzun vadeli bir takım tecrübesinin olmaması olacak.