Nuri Şahin İlk Galibiyetini Aldı

Süper Lig’de 11’inci hafta GZT Giresunspor ve Fraport TAV Antalyaspor arasında oynanan maçla sona erdi. Lige kötü bir başlangıç yaptıktan sonra yükselişe geçen ve son 4 maçında yenilgi yüzü göremedi Giresunspor.

Galibiyet yüzü göremeyen Giresunspor’un radikal bir kararla Nuri Şahin’i takımın başına geçiren Antalyaspor’u ağırladığı müsabaka Antalyaspor’un 2-1’lik galibiyetiyle sona erdi. Antalyaspor’un yeni teknik direktörü Nuri Şahin takımıyla çıktığı 3’üncü maçında ilk galibiyetini almış oldu.

Giresun’da Bitiricilik Farkı

Süper Lig’in 11’inci haftasında oynanan maçta Antalyaspor, daha yüksek bitiricilikle oynamanın avantajını yaşadı. Topla daha çok oynayan ve kaleyi daha çok yoklayan taraf GZT Giresunspor olmasına rağmen, bulduğu fırsatları daha iyi değerlendiren ve Fredy’nin ayağından iki gol bulan Fraport TAV Antalyaspor Giresun’dan 3 puanla ayrılmayı başardı.

Nuri Şahin yönetiminde uzun vadeli yeni bir yapılanmaya giden Akdeniz temsilcisi, özellikle ikinci yarıda bulduğu hızlı geçiş fırsatlarıyla Giresunspor kalesinde tehlike yaratırken, oyunun genel hâkiminin Giresunspor olduğunu ifade etmek yanlış olmaz.

Üç forvetle sahaya çıkan Antalyaspor, bu forvetlerin Giresunspor defansını açarak alan bulmaya çalıştığı planında başarılı oldu ve orta sahada oynamasına rağmen 2 gol atan Fredy, iyi vuruşlar yaptığı maçın öne çıkan oyuncusu oldu.

Giresunspor cephesinde ise pozitif futbolun oynandığını söylemek ve oyuna daha kaliteli oyuncuların eklenmesiyle başarının ekleneceğini tahmin etmek zor olmaz. Yeşil Beyazlılar, lige kötü bir başlangıç yapmış olsalar da çözümü kendi içlerinde bulmayı son 4 maçta başarmışlardı.

Futbol anlayışları gereği topa sahip olmayı ve üçüncü bölgede direkt bir oyun oynamayı tercih eden Giresunspor’da yetenek konusunda yaşanan eksiklikler iç sahada oynanan bu maçta 3 puanın kaybedilmesine neden olsa da oynanan oyunun Türkiye Süper Ligi’nde fark yaratması ihtimali yadsınamayacak kadar fazla.

Giresunspor bu mağlubiyet sonrasında 9 puanla 19’uncu sıraya kadar gerilerken, Antalyaspor aldığı galibiyetle puanını 12’ye yükseltti ve 14’üncü sıraya yükseldi.

Türk Futbolu Adına Olumlu Tablolar

Türk futbolu yaşanan krizler nedeniyle kan kaybetmeye devam etse de, yeni nesil teknik direktörleriyle birlikte iyi bir atılım gerçekleştirebilme şansına sahip.

Teknik direktör değiştirme konusunda çok aceleci davranan yönetimlerin, son birkaç senedir teknik direktörlük koltuğuna daha genç isimleri yerleştirmeleri ve ismine aşina olduğumuz eski tip teknik adamlardan vazgeçmeleri bu alışkanlığın kırılabileceğine dair işaretler veriyor.

Sergen Yalçın, Çağdaş Atan, Bülent Korkmaz, Francesco Farioli, Emre Belözoğlu, İlhan Palut, Ömer Erdoğan, Hakan Keleş, Nuri Şahin gibi isimlerin teknik direktörlük koltuğuna oturduğu ligde ismi geçen hocaların birçoğunun beklentilerin çok üstünde performans gösteriyor olması ve geçmişten beri takımlarda çalışan hocalara artık eskisi kadar güven duyulmuyor olması, futbola dair kendiliğinden gelişen olumlu bir dinamiğin göstergesi olarak algılanmalı.

Avrupa ile birçok sebepten açılan makas bu sayede kapanabilir mi bunu bilmek zor ancak en azından bir futbol modeli oluşturmak adına genç teknik direktörlerin söylediklerine kulak vermek mühim.