Newcastle United ve Rekor Satış Rakamı

İngiltere Premier Lig ekiplerinde hareketli gelişmeler yaşanıyor. Ekiplerden Newcastle United ekibinin 18 aydır gündeminde olan süreç sonuç kazandı ve satışı gerçekleşti.

Rekor bir satış rakamı ortaya konarken 14 yıllık Ashley süreci de son bulmuş oldu. 14 yıldır Mike Ashley yönetimindeki kulüp artık Suudi Arabistan merkezli bir konsorsiyumun elinde… Merak edilen rekor satış rakamı ise tamı tamına 300 milyon Sterlin yani 480 milyon Dolar…

PremierLig yönetiminin de onayını alan süreç sonrası yapılan açıklama ise şu şekilde oldu. Premier Lig yönetimi ilk olarak yasal güvenceler aldıklarını ifade ederken yasal güvencelerin Suudi Arabistan’ın Newcastle United’ı kontrol etmeyeceğine dair olduğunu ifade etti.

Yönetim sözlerine; tüm taraftarların, Newcastle United Futbol Kulübünün ve her iki tarafın da kesinlik kazanan bu süreç karşısında memnun olduklarını dile getirerek noktaladı.

Rekor gelişme sonrası Premier Lig ekiplerinde güç dengelerinin nasıl değişeceği şimdiden merak konusu…

Rekor ve Dev Anlaşmanın Tarihe Kazınacak Detayları

Newcastle United’ın Mike Ashley dönemi 14 sene sonra bitmiş oldu. Taraftarı ikiye bölen bu dönem sonrası dengelerin nasıl değişeceği merak edilirken Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu büyük bir hisse çoğunluğu ile dikkat çekti.

Newcastle United’ın yüze 80’lik bir oran hissesine sahip olmasıyla birlikte Newcastle United yeni bir unvana da sahip olmuş oldu.

Dünyanın en zengin kulübü konumuna erişen Newcastle United, gelecek sezon transfer için ayıracağı bütçe ile de tüm dikkatleri üzerine çekecek gibi görünüyor.

İngiliz ekibinin artık yeni sahibi olan Mohammed bin Salman, yaptığı açıklama ile gelecek sezon transferi için 1.5 milyar Euro’luk bütçe rakamından söz etmesi heyecan yarattı.

Mohammed bin Salman Kimdir?

36 yaşında olan Prens Mohammed bin Salman, 2017 yılından bu yana ülkenin birçok önemli görevinde yer alıyor.

Ülkenin Veliaht Prensi olmasıyla birlikte başbakan yardımcısı ve Ekonomik ve Kalkınma İşleri Başkanı olan Salman, aynı zamanda da Siyasi ve Güvenlik İşleri Konseyi Başkanı ve Savunma Bakanı olarak görev yapıyor.

Salman yaptığı girişimle Premier Lig’in en zenginleri listesinde de Manchester City lideri Şeyh Mansour’un hemen arkasında kendisine yer buldu.