NESİLDEN NESİLE FUTBOLU MİRAS BIRAKANLAR

Ünlü İtalyan ailesi Maldini, bu örneklerin en önemlilerinden olabilir. Öyle ki aileki de futbol tutkusu, dededen başlayıp 3. kuşağa kadar geçiyor. Ailenin İtalyan Milan kulübüne 3 kuşak futbolcu kazandırması dede Cesare Maldini ile başlıyor. Libero oyuncusu Cesare, Milan formasıyla dört Seria A şampiyonluğu ve bir Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası kazandı.

Ölmeden önce Milan’ın teknik çalışma antrenörü olarak görev yapan dede Maldini, bayrağı futbol tarihinin en önemli savunma oyuncularından biri olan oğlu Paolo Maldini’ye devretti. Yetenekli sol bek oyuncusu Paolo Maldini, Milan formasını terlettiği dönem boyunca yedi Seria A şampiyonluğu ve beş Avrupa Kupası kazandı.

2009’da emekli olan ve şu an yine Milan’ın teknik heyet sorumlusu olarak görev yapan Paolo Maldini, dedesinden kalan mirası oğlu Daniel Maldini’ye devretti. 19 yaşındaki on numara oyuncusu Daniel’in, takımı Milan ile 2024’ kadar sözleşmesi bulunuyor.

ALONSO AİLESİ DE FUTBOLLA İÇ İÇE

1954–1962 yılları arasında Real Madrid formasını terleten Marquitos lakaplı İspanyol oyuncu Marcos Alonso Imaz, yine verilebilecek en iyi örneklerden. Sağ bek mevkinde görev alan yetenekli savunma oyuncusu, iki kez milli forma giydi. Real Madrid’le beraber bir kez Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası sahibi oldu ve İspanyol 1. Lig’de de beş kez şampiyonluk yaşadı. Dede Imaz, emekli olduktan sonra bayrağı oğlu Marcos Alonso Pena’ya devretti.

On numara oyuncusu olarak kariyerini sonlandıran Pena, Barcelona’da ve Atletico Madrid’de forma giymenin yanı sıra 22 kez de milli formayı giyerek İspanyol futbolunun önemli isimlerinden biri olmayı başardı.

Pena da aynı babası gibi bayrağı kendi oğlu Marcos Alonso Mendoza’ya devretti. 30 yaşındaki Mendoza, 2016’dan beri İngiliz Premier Lig takımlarından Chelsea’da sol bek olarak futbol hayatına devam ediyor.

HAGİ DE OĞLUNA FUTBOLU MİRAS BIRAKTI

Adını Galatasaray’ın efsaneler listesine altın harflerle yazdıran Rumen oyuncu Gheorghe Hagi de oğluna futbolu miras bırakan futbolculardan oldu. 1980’lerin ve 1990’ların en iyi hücum oyuncularından biri olarak kabul edilen efsane isim Hagi; Real Madrid, Steaua Bükreş, Barcelona ve Galatasaray gibi önemli takımlarda top koşturdu. Özellikle Galatasaray forması giydiği dönemde, Türk futbol tarihi açısından hafızalara kazınan bir futbolculuk sergiledi.

Hagi, sarı kırmızılı takım ile 1996–2000 yılları arasında arka arkaya dört Türkiye Ligi şampiyonluğu kazanmanın yanı sıra, UEFA Kupası ve UEFA Süper Kupa gibi efsane başarıları da tecrübe etti. Her anlamda Türk futbol tarihinin en önemli isimlerinden biri olarak akıllara kazınan Gheorghe Hagi, bu büyük mirası da oğlu Ianis Hagi’ye devretti.

22 yaşındaki on numara oyuncusu, 2020’den beri İskoç kulüp Glasgow Rangers’da forma giyiyor. Yenetenekli genç oyuncu Romanya Milli takımıyla da 15 kez maça çıktı.