NEDİR BU AVRUPA SÜPER LİGİ

Avrupa kıtasındaki 12 elit seviye kulübün Real Madrid başkanı Florentino Perez ve yardımcıları Manchester United başkanı Joel Glazer ile Juventus başkanı Andrea Agnelli önderliğinde 18 Nisan gecesi UEFA’nın turnuvalarını reddederek kurduğu organizasyonun adı.

12 takım hangileri?

İspanya’dan katılacak takımlar: Real Madrid / Barcelona / Atletico Madrid

İngiltere’den katılacak takımlar: Liverpool / Chelsea / Manchester United / Manchester City / Tottenham Hotspur / Arsenal

İtalya’dan katılacak takımlar: Inter / Juventus / Milan

12 takım sadece bu ligde mi oynayacak?

Kulüp başkanları yerel liglerde devam edeceklerini açıkladı fakat bağlı oldukları federasyonlar bu kararı kesin bir dille reddetti.

12 takım neden bu ligde oynamak istiyor?

Avrupa Süper Ligi tarafından yapılan ortak açıklamada bu organizasyonu kurma amaçlarının pandemi sebebiyle takımların yaptığı inanılmaz zararları karşılamak olduğu belirtildi. Avrupa Süper Ligi’nin başkanı Florentino Perez ise bu organizasyon üzerinde uzun yıllardır çalıştıklarını, pandemi ile takımların gelirlerinin 300 milyon euro azaldığını, başta Barcelona gibi büyük takımlarının batma eşiğine geldiğini ve UEFA’nın şeffaflığına inanmadığını dile getirdi.

Bazı büyük kulüpler neden bu organizasyonda oynamak istemiyor?

Başta Bayern Münih, Paris Saint-Germain, Borussia Dortmund, Lyon gibi Alman ve Fransız kulüpleri bu organizasyonda oynamak istemediklerini belirtti. Bayern Münih başkanı Karl-Heinz Rummenigge ise futbolda yeni reformları desteklediklerini fakat Avrupa Süper Ligi’nin pandemi sebebiyle oluşan maddi kayıplara çözüm olmayacağını söyledi.

Bu yeni lige diğer tepkiler ne oldu?

Başta politikacılardan eski futbolculara olmak üzere tüm taraftar grupları bu fikrin futbolun doğallığını öldüreceğini düşünüyor. UEFA’nın bu lige karşı, katılan takımların bağlı oldukları futbol federasyonlarıyla birlik mesajı verdi. UEFA bu yeni fikri gülünç girişim olarak yorumladı. UEFA başkanı Aleksander Ceferin, Avrupa Süper Ligi’nde oynayacak futbolcuların Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası’nda oynayamayacaklarını belirtti. Bir diğer tepki de İngiltere Başbakanı Boris Johnson’dan geldi. Johnson açıklamalarında bu yeni ligin futbolu öldüreceğini ve bu lige katılacak takımların karar almadan önce kendi taraftar gruplarına danışmalılar dedi.

Turnuva nasıl oynanacak ve ne zaman başlayacak?

3 kurucu takımın daha eklenmesiyle maçlar 15 kurucu takımın olmak üzere 20 takımla başlayacak. Maçlar hafta içi oynanacak. Kalan 5 takım ise her sene farklı bir şekilde seçilecek. Takımlar 10’arlı iki gruba ayrılıp, 18 maç sonunda grupları ilk üçte bitiren 6 takım çeyrek finale doğrudan yükselecek. Grubu dördüncü ve beşinci bitiren takımlar kendi aralarında iki ayaklı bir play-off eşleşmesi yapacak. Çeyrek final ve yarı final iki maç üzerinden olup final tek maç üzerinden olacak. 12 kulüp turnuvanın bir an önce başlamasını istediklerini belirtip tahmini olarak turnuvanın ağustosta başlayıp mayısta biteceğini söyledi.