NBA’den Büyük Kayıp

NBA takımlarından biri olan Phoenix Suns’ın efsane oyuncularından biri olan Paul Westphal, 70 yaşında hayatını kaybetti.

Başarılı Basketbolcuya Veda

NBA’in internet sitesinden yapılan açıklamalara göre bir süredir kanser tedavisi gören Paul Westphal’ın yaşamını yitirdiği açıklandı. “Westphal, üniversitede oynadığı Southern California’nın yaptığı açıklamaya göre, Azinona’nın Scottsdale şehrinde vefat etti. Geçtiğimiz Ağustos ayında beyin kanseri teşhisi konulmuştu.” Açıklamalarını yaptı.

1974 yılında Boston Celtics ile şampiyonluk yaşayan Amerikalı basketbolcu, 1975-1980 yılları arasında Phoenix Suns formasını terletmişti. Westphal, USC’ye göre, Boston Celtics tarafından 1972 NBA seçmelerinin 10. tercihi olarak seçildi. 1974’te Celtics ile bir NBA şampiyonluğu kazandı. Daha sonra ise baş antrenörlük yaptığı Phoenix Suns’ı 1993’te ilk kez NBA finallerine taşıyan Westphal, 2019’da basketbolda efsaneleşmiş oyuncu, hakem, antrenör ve diğer önemli kişilerden oluşan Hall of Fame (Şöhret Müzesi) girmişti.

1976 – 1977 ve 1980 – 1981 sezonları arasında ise arka arkaya All Star takımına seçilen ve bu yıllarda 20 sayı ortalamanın üzerinde performans gösteren Paul Westphal 1992 – 1996 yılları arasında da Phoenix Suns takımında antrenörlük yaptı. 1993 yılında NBA finaline çıkan Phonenix, Micheal Jordan önderliğindeki Chicago Bulls’a 4 – 2 yenilmişti. Deneyimli antrenör 1998 – 2001 yılları arasında ise Seatlle’da görev yaptıktan sonra uzun bir süre boyunca kariyerine ara vermişti.

“Çağının en büyük oyuncularından biri”

Westfalen, 1969’dan 1972’ye kadar oynadığı USC’ye göre beyin kanseriyle yaptığı bir savaştan sonra öldü. Eşi Cindy, iki çocuğu ve torunu geride kaldı. NBA Komiseri Adam Silver, bir açıklamasında Vestfalya’yı “çağının en büyük oyuncularından biri” olarak nitelendirdi.

Silver, “Sertliği, becerisi ve zekası, onu Boston Celtics’in 1974 şampiyonluk takımında önemli bir katılımcı yaptı ve Phoenix Suns ile daimi bir All-Star yaptı” dedi.

Silver, “NBA’deki uzun yıllarını tanımlayan cömertliği, liderliği ve oyuna olan sevgisi ile hatırlanacak,” diye ekledi. “Paul’ün eşi Cindy ve ailesine başsağlığı diliyoruz.”

Suns Yönetici Ortağı Robert Sarver, “Westy sonsuza kadar hem saha içinde hem de saha dışında önemli bir Valley spor efsanesi olarak hatırlanacak,” dedi. Hem oyuncu hem de antrenör olarak şanlı bir kariyer inşa etti. Onun mirası, tüm zamanların en özlü basketbol ikonları arasında yer alıyor. “