Naim Süleymanoğlu’nun Herkese Örnek Olacak Hayat Hikayesi

Covid-19 sebebiyle bir yıl ertelenen Tokyo Olimpiyatları; geçtiğimiz gün başladı. A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın son olimpiyat şampiyonu Çin’i yenmesi, iki bronz madalya kazanılması gibi güzel gelişmelerle başlayan Tokyo Olimpiyatları; ülkemiz adına çok önemli bir değere sahip olan Naim Süleymanoğlu’nu hatırlamamıza vesile oldu. 

Naim Süleymanoğlu; 1988 yılında Seul’da düzenlenen olimpiyatlarda göstermiş olduğu başarı ile dikkatleri üzerine çekmişti. Milli haltercimiz; 60 kg ağırlığında olmasına rağmen kendi ağırlığının üç katını kaldırma başarısını göstermişti. Bu başarısıyla tüm zamanların en büyük haltercileri arasında gösteriliyor. 

Naim Süleymanoğlu Kimdir? 

1967 yılında Bulgaristan’da dünyaya gelmiştir. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Mestanlı’da doğup büyüyen Süleymanoğlu; yakın Türkiye tarihinin en önemli isimleri arasında bulunur. Gönül verdiği halter sporuna henüz çok küçük yaşlarda başlamıştır. Altyapı seviyesindeyken dahi elde etmiş olduğu başarılarla kendisini göstermiştir. 

Naim Süleymanoğlu; 15-16 yaşlarındayken rekorları alt üst etmeye başlamıştır. Hatta, 1984 yılında henüz 17 yaşında iken silkme kategorisinde kendi ağırlığının üç katını kaldırarak ulaşılması güç bir rekora imza atmıştır. Bu başarı; Naim Süleymanoğlu’nun kariyeri açısından önemli olsa da kendisi ilerleyen yıllarda çok daha iyilerini elde etti. 

Naim Süleymanoğlu; 1984, 1985 ve 1986 yıllarında yılın haltercisi seçildi. Bunun yanı sıra, 1984 yılında Los Angeles’ta düzenlenen olimpiyat oyunlarına katılmak istedi. Ancak, Bulgaristan’ın Sovyetler ile beraber ABD’yi protesto etmesinden dolayı bu isteği gerçekleşmedi. Naim Süleymanoğlu; spor dışında siyaset açısından da önemli bir figür! Bulgaristan’daki Komünist Parti’nin Türklere karşı uyguladığı baskı politikasına karşı koydu. Türk ismi kullanılması yasaklanmıştı. Ancak, Süleymanoğlu; bu kararı reddetti. Anavatanı Türkiye’ye dönmek adına elinden geleni yaptı. 

Milli sporcularımız hakkındaki bilgilere ve daha fazlasına spor90.net aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Naim Süleymanoğlu Neler Başardı? 

Naim Süleymanoğlu’nun Türkiye adına yarışması adına çok çaba gösterildi. Kendisi de bu çabayı karşılıksız bırakmayarak 1988 Seul Olimpiyatları’nda henüz ilk hakkında 145 kiloyu kaldırdı. Bu başarısıyla aynı zamanda olimpiyat rekorunu da kırdı. Bunun yanı sıra, silkme kategorisinde de 175 kiloyu çok rahat bir şekilde kaldırdı. 

Ülkemizin sahip olduğu en değerli sporcuların başında gelen Süleymanoğlu; 2017 yılında hayata gözlerini yumdu.