Mustafa Cengiz’i Kaybettik

Galatasaray’ın 37’inci başkanı, Türk futbolunun beyefendi isimlerden birisi ve örnek beyefendi Mustafa Cengiz, çok uzun bir süredir mücadele ettiği hastalığına yenik düştü ve 28 Kasım Pazar günü akşam saatlerinde vefat etti.

Galatasaray’ın resmi hesaplarından duyurduğu haberle birlikte futbol kamuoyu derin üzüntüye boğulurken, sporun birçok dalından farklı isim ve futbolun önde gelen isimleri başsağlığı mesajlarıyla acı gününde Sarı Kırmızılı kulübe taziye dileklerinde bulundu.

Galatasaray’ın ve Türk Sporunun Büyük Kaybı

20 Ocak 2018 tarihinde Galatasaray’ın 37’inci başkanı olarak seçilen ve 3 seneden aşkın bir süre başkanlığını yaptığı Sarı Kırmızılı kulüpte 4 kere şampiyonluk sevinci yaşayan, Türk futbolu adına beyefendiliği ve saygı değer yapısıyla önemli bir isim olan Mustafa Cengiz hayata gözlerini yumdu.

Galatasaray başkanlığı döneminde de sağlık problemleri nedeniyle oldukça fazla zorluk yaşayan ve birçok kez operasyon geçiren Mustafa Başkan, buna rağmen elinden geldiğince Galatasaray’daki görevini ifa etmeye devam etmiş ve Galatasaraylılığı ile alkışları toplamıştı. Galatasaray başkanlığında 2017/2018 ve 2018/2019 sezonlarında Süper Lig şampiyonluğu, 2018/2019 Türkiye Kupası şampiyonluğu ve 2019 Süper Kupa şampiyonluğu yaşamayı başaran Mustafa Cengiz, 22 Haziran 2021 tarihinde görevini Burak Elmas’a devretmişti.

Gaziantep’in Nizip ilçesinde doğan, ilk ve orta öğretimini bu ilçede tamamlayan Mustafa Cengiz, Gaziantep Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde üniversite eğitimini tamamladı. Petrol ve akaryakıt sektörünün önde gelen isimlerinden biri olarak bilinen Mustafa Cengiz, sektörle alakalı sendikanın başkanlığını yürüten, TFF içerisinde de profesyonel olarak görev almış bir yöneticiydi.

Galatasaray Spor Kulübü’nde Tüzük Tadil Komisyonu üyeliği yapan, bunun dışında Büyük Kulüp, Darüşşafaka, Mülkiyeliler Vakfı gibi Türkiye’nin birçok önde gelen cemiyetinde üyeliği olan Mustafa Cengiz, Dursun Özbek yönetiminden sonra geldiği görevinde kulübün özellikle ekonomik tablosunu düzeltmek adına çaba vermişti.

Transfer konusunda sıkça eleştirilen Mustafa Cengiz, görevinin son dönemlerinde Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim ile yaşadığı tartışma nedeniyle gündeme oturmuş ve yaşanan bu problemlerden sonra daha da fazla yıpranmamak için Galatasaray’ın bir sonraki seçiminde aday olmayacağını açıklamıştı.

Galatasaray’a Taziye Mesajları

Galatasaray’ın ve Türk futbolunun beyefendi ismi Mustafa Cengiz’in vefatından sonra birçok kurum, kuruluş ve kamuoyunun önde gelen isimleri taziye mesajlarıyla Sarı Kırmızılı kulübe destek verdi. TFF, GSB gibi spor kurumları ve Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor gibi kulüpler resmi sitelerinden yaptığı açıklamalarla Galatasaray’ın acısını paylaşırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yardımcısı Fuat Oktay başta olmak üzere siyasilerden de Galatasaray’a taziye telefonları açıldı.

Uzun bir süreden bu yana kanserle mücadele eden ve amansız hastalığın pençesine düştükten sonra birçok kez bıçak altına yatmak zorunda kalan Mustafa Cengiz, 29 Kasım 2021 günü yapılacak Marmara Üniversitesi İlahiyat fakültesinde kılınacak ikindi namazından sonra Ulus Mezarlığı’na defnedilecek.