Muslera’nın Son Kurbanı Okan Kocuk

Muslera 10 senedir Galatasaray forması giyerken 8 senedir kaleyi kimseye teslim etmedi. 35 yaşındaki tecrübeli futbolcudan kaleyi alamayan takımdan ayrılıyor. Son kurban ise Okan Kocuk oldu. Düzenli forma giymek isteyen Kocuk istediğini alamayınca Giresunspor ile anlaşma yaptı. Uruguaylı kaleci Galatasaray’daki kariyeri boyunca 8 kaleciyi göndermiş oldu.

İlk Ayrılan Kocuk Oldu

Cim Bom’un kadrosundan ayrılan ilk isim Okan Kocuk oldu. Düzenli oynamak isteyen Kocuk istediğini elde edemedi. Bunun üzerine Süper Lig’in taze ekibi Giresunspor ile sözleşme yapmak istedi. Sarı Kırmızılılar, yedek kulübede oturan Kocak’ın bu isteğini kabul etti ve eldiveni kiralık göndermeyi kabul etti.

Fernando Muslera, Galatasaray’daki 10 yıllık kariyeri boyunca kaleyi kimseye teslim etmedi. Bu süre içinde ise 8 eldiveni takımdan göndermeyi başardı. Bu kaleciler sırasıyla Aykut Erçetin, Ufuk Ceylan, Eray İşcan, Sinan Bolat, Cenk Gönen, İsmail Çipe, Carrasso ve en son Okan Kocuk oldu. Cim Bom’un mevcut kadrosunda Muslera için 2 tane alternatif isim var. Bu isimler ise Fatih Öztürk ve genç yetenek Berk Balaban.

Muslera’nın Başarısı

35 yaşındaki Uruguaylı kaleci 2 yıl önce yaşadığı sakatlık nedeniyle Galatasaray’ın şampiyonluğuna mani olmuştu. Ancak Muslera bir skora imza attı.

Kulübün tarihinde bir ilke imza atan Muslera, 10 yıl boyunca 385 kez sarı kırmızılı formayı giydi. Bu maçların 131 tanesinde kaleyi kapatarak takımının gol yemesine engel oldu. Aynı zamanda 417 kez de gol yedi.

Galatasaray’daki kariyeri boyunca Galatasaray’ın 5 kez şampiyon olmasına tanıklık eden Uruguaylı file bekçisi, 5 kez Türkiye Süper Kupası’nı, 4 kez de Türkiye Kupası’nı havaya kaldırdı.

En Yüksek Teklif Marcao’ya

Geçen sezon Galatasaray’ın bütçesi 56 milyon Euro’ydu. Ancak TFF’nin açıkladığı kurala göre kulübe 546 milyon TL harcama limiti getirilmişti. FFP ortadan kalksa da sarı kırmızılı yönetim bu kurala uymaya devam edecek.

Yönetim bu doğrultuda yüksek maliyetli transferlerden de kaçınıyor. Takımda aynı zamanda oyuncu satışına da sıcak bakılıyor. Kadroda en yüksek teklifin ise Marcao’ya gelmesi bekleniyor.