Milli Takım’ın Dünya Kupası Elemeleri Performansı


Sonbaharın ilk günlerinde başlayan Dünya Kupası Elemelerinde Türkiye de gerçekten yapraklarını dökmüş oldu. Elemelerin son virajına girmeden önceki turunda Karadağ, Cebelitarık ve Hollanda ile karşılaşacak olan takımımız grup lideri avantajını da elinde bulunduruyordu. Ancak özellikle EURO2020 sonrası travmasını atlatamayan takımın üstündeki kara bulutlar özellikle Karadağ maçından sonra iyice arttı.


Dezavantaj Milli Takımdan


Cengiz Ünder’in bireysel performansıyla 2-0 öne geçen takımımız, devre arasına girerken yediği golle ilk yarıyı kapatsa da bu gol takımın ve Şenol Güneş’in üstünde bir tedirginlik yarattı. İkinci yarıda ise Karadağ’ın Milli takım üzerine akın akın gelmesini izlemek durumunda kaldığımız maçta Şenol Güneş’in yaptığı tamamı hatalı tercihler Karadağ’ın işlerini kolaylaştırdı.


Tüm bunlar da yetmezmiş gibi Karadağ’dan 90+7’de yenilen serbest vuruş golünde Alpaslan’ın faulü, Altay’ın dört kişilik baraj istemesine rağmen barajda üç kişi bulunması, baraja takımın kısa oyuncularının geçmesi ve başka bir sürü sıkıntı ortaya saçıldı ve Milli Takım aslında tamamen çöktü. Özellikle aynı anda oynanan Hollanda-Norveç maçında da beraberliğin çıkmış olması Milli Takımımız adına çok önemli bir fırsattı ancak bunu da kullanamamış olduk.


Cebelitarık maçı ise futbolseverlerin farklı değerlendirdiği bir maç ancak aslında Karadağ maçından belirli açılardan daha zor bir maçtı. Yarı-profesyonel bir kadrodan oluşan ve maçlarını suni çim üzerinde yapan bir takıma karşı oynamak çok kolay bir durum değil. Tabii ki aradaki seviye farkı ve Dünya Kupası Elemelerinde genel averajın önde geliyor olması nedeniyle en çok gol atılması beklenen ve istenen maç buydu ve Türkiye kendisini bir tuzağa düşürerek, yani bireysel performanslar yardımıyla, maçı 3-0 ile geçti. Bu maçta gösterilen performans da pek kimseyi tatmin etmediyse de üstünde çok durulmadan Hollanda maçına gözler çevrildi.


Felaket Sonuçlar Milli Takımdan


Her nasıl taraftarlar belirli periyotlarda iyi performans gösteremeyen takımlarından ümitlerini keserlerse belli ki oyuncularımız da pek ümitli değillerdi. Hollanda maçının tamamında felaket derecede kötü bir performans sergileyen oyuncular aldıkları 6-1’lik ağır mağlubiyeti tamamen hak ettiler.