spor90-milli-takim-için-umutlarımız-bitmedi

Milli Takım İçin Umutlarımız Bitmedi

Katar’da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası için oynanan eleme maçları devam ediyor. Milli takımımız, G Grubu’nda Hollanda Norveç, Karadağ, Cebelitarık ve Letonya ile mücadele ediyor. Eleme grubuna 4-2’lik Hollanda ve 3-0’lık Norveç galibiyetleriyle başlayan ay yıldızlılar, hayal kırıklığı ile geçen EURO 2020’den sonra çöküşe geçti.

Milli takımımız, üçüncü maçında Karadağ ile 2-2 berabere kaldıktan sonra Hollanda’ya 6-1 mağlup oldu. Bu sonuçtan sonra teknik direktör Şenol Güneş ile yollar ayrıldı ve milli takımımızın başına Alman teknik direktör Stefan Kuntz getirildi.

Maçlar

Milli takımımız, Stefan Kuntz yönetimindeki ilk maçında deplasmanda 3-0 mağlup ettiği Norveç’i konuk etti. Ay yıldızlılar, çok iyi başladığı ve 5. Dakikasında öne geçtiği maçın kontrolünü 15. Dakikadan sonra Norveç’e kaptırdı ve sahadan 1-1’lik beraberlikle ayrıldı.

Milli takımımız, oynanan 5 maç sonunda G Grubu’nda oynadığı 7 maç sonrasında 16 puanlı Hollanda ve 14 puanlı Norveç’in ardından 12 puanla 3. Sırada bulunuyor. Milli takımımız, 11 Ekim’de deplasmanda Letonya ile karşılaştıktan sonra 13 Kasım’da Cebelitarık ve 16 Kasım’da ise Karadağ ile karşı karşıya gelecek. Milli takımımızın ilk hedefi, oynanacak 3 maçta 9 puan almak.

İhtimaller

Avrupa Elemeleri’nde mücadele eden 55 takımdan 13 tanesi Katar’da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanacak. Bu takımların 10 tanesi gruplarını lider tamamlayan takımlar olacak ve kalan 3 takım da play off oynayarak turnuvaya katılacak.

Milli takımımız, kalan 3 maçını galibiyetle tamamladığı halde grubu 21 puanla tamamlamış olacak. Rakiplerimizden Hollanda sırasıyla Cebelitarık, Karadağ ve Norveç; Norveç ise Karadağ, Letonya ve Hollanda ile mücadele edecek.

Hollanda, kalan 3 maçından 2 galibiyet alması durumunda grubu milli takımımızın üzerinde tamamlamayı garantileyecek. Ay yıldızlılar, bu durumda play off oynamak için mücadele edecek. Norveç ise Karadağ ve Letonya’yı mağlup etmesi durumunda gruptaki son maçı olan Hollanda deplasmanına 20 puanla çıkacak.

Norveç, son maçta Hollanda’yı mağlup ederse ay yıldızlılar Katar’a gidemeyecek. Milli takımımızın Dünya Kupası yolculuğu kendi alacağımız sonuçlardan çok rakiplerimizin alacağı sonuçlara göre belli olacak.