MİLLİ TAKIMDA YENİ BİR TAKIM KİMLİĞİ OLUŞTURDU

A Milli Futbol Takımı, 2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’ne iyi bir başlangıç yaptı. 24 Mart Çarşamba günü Hollanda ile karşılaşan A Milli Takımımız, rakibini 4–2 yenmeyi başardı. Ay yıldızlı ekip 2019 yılında tekrar göreve gelen teknik direktör Şenol Güneş ile birlikte, kimi maçlarda bazı sorunlar yaşasa da, genellikle kendi oyun stilini rakip takımlara kabul ettirdi. Böylece Milli Takımımız zamanla kendine has bir takım kimliği oluşturmayı başardı. Peki, bu yeni takım kimliğinin ay yıldızlı ekibe önümüzdeki süreçte nasıl bir katkısı olabilir?

2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde G Grubu ilk maçında Hollanda ile karşı karşıya gelen A Milli Futbol Takımımız, mücadeleden 4–2 galip ayrılmayı başararak iyi bir başlangıç yaptı. Bu başarılı başlangıcın hiç şüphesiz ki en önemli mimarlarından biri ise ay yıldızlı ekibin teknik direktörü Şenol Güneş oldu. Tecrübeli teknik adam, 2019’da tekrar A Milli Takımın başına geçerek, kırmızı beyazlı ekibe bir takım kimliği kazandırdı.

Ay yıldızlı ekip bu yeni kimliğiyle pek çok kez rakiplerine karşı baskın gelmeyi de başardı. Öncelikle, A Milli Takımımız 2019 Mart’ından bu yana, dünya sıralamasında üstünde bulunan takımlarla resmi ve gayri resmi olmak üzere 7 karşılaşmaya çıktı. Kırmızı beyazlılar bu karşılaşmalarda Hollanda, Rusya ve Fransa’yı mağlup etmeyi başarırken, Almanya ve Hırvatistan ile berabere kaldı. Milli takımımız daha sonra deplasmanda karşı karşıya geldiği Rusya ve Fransa ile de 1–1 berabere kaldı.

Öte yandan Türk Milli Takımı tarihinde hiç olmadığı kadar kaliteli savunma hattı oyuncusuna sahip. Kırmızı beyazlı ekip; Altay Bayındır, Mert Günok ve Uğurcan Çakır gibi kaliteli kalecilere sahip olmakla beraber, Çağlar Söyüncü, Merih Demiral, Ozan Kabak, Zeki Çelik ve Kaan Ayhan gibi savunma oyuncularıyla da çalışıyor.

Ayrıca A Milli Futbol Takımının, şuan ki sahip olduğu oyun kimliği göz önüne alındığında, diğer ülkelerin hangi takımlarına benzediğine şöyle bir göz atacak olursak, karşımıza Portekiz Milli Takımı çıkar. Portekiz her ne kadar Türkiye’ye nazaran oyuncu seçeneği ve hücum hattı bakımından daha avantajlı olsa da, 2016 yılında Türkiye’nin şuan ki takım kimliğine benzer bir kimliğe sahip olduğu için Avrupa Şampiyonluğu’nu elde etti.

AY YILDIZLI EKİP İÇİN KIRMIZI ALARM

Türk Milli Takımı her ne kadar bazı yönlerden rakip takımlara göre daha avantajlı olsa da, oyunda baskın olmasının beklendiği kimi maçlarda da sorun yaşayabilecek bir kapasiteye sahip. Ay yıldızlı ekip, iç sahada gerçekleşen Andorra ve Arnavutluk maçlarını son dakikalarda kazandı. Fakat çıktığı her iki İzlanda karşılaşmasında da topa yön veren taraf olmasına rağmen 5 puan kaybetti. İşte bu tür maçlarda baskın bir karakter göstermesine rağmen puan kayıpları yaşaması, A Milli Takım için bir kırmızı alarm özelliği teşkil edebilir.

TÜRK MİLLİ TAKIMI YİNE DE UMUT VERİYOR

Ay yıldızlılar olumlu ve olumsuz bütün özellikleri göz önüne alındığında, Avrupa’daki pek çok güçlü takımla her şeye rağmen baş edebileceğini gösterdi. Ortada çözülmesi gereken pek çok sorun olsa da, A Milli Takımımız taze kadrosu ve tecrübeli ve genç oyuncularının birlikte yakaladığı o frekans sayesinde, futbolseverlere umut vermeye devam ediyor.