MİLLİ TAKIM EUROBASKET 2022’DE

A Milli Erkek Basketbol Takımımız, Hollanda’nın Hırvatistan’ı yenmesiyle ilk 3 sırada yer aldı. İlk 3 sırada yer alan milli takımımız Avrupa Şampiyonası’na gitme hakkı kazandı.

EuroBasket 2022 D grubunun 5. hafta maçında Hollanda ve Hırvatistan karşı karşıya geldi. Karşılaşmayı 65-57’lik bir skorla Hollanda kazandı. Bu sonuç A Milli Erkek Basketbol Takımızın 3. sırada yer almasını ve EuroBasket 2022’ye katılmasını sağladı.

GRUPTAN 3. ÇIKIYORUZ

Milli takımımız Hırvatistan, Hollanda, İsveç ve Macaristan’dan oluşan EuroBasket 2022 D gurubundan 3. olarak çıkıyor. D grubunun lideri ise Hırvatistan.

D grubu karşılaşmalarının 5. Haftasında İsveç ile karşı karşıya gelen A Milli Erkek Basketbol Takımımız zorlu mücadeleyi 88-80 kazandı. Eleme grubunun kalan maçları ise Türkiye-Hırvatistan ve İsveç-Hollanda. Milli takımımızın Hırvatistan ile maçı 22 Şubat Pazartesi günü saat 20.00’de başlayacak. Karşılaşma takımımızın ev sahipliğinde korona virüs tedbirleriyle fanus düzeninde yapılacak.

TBF Milli Takımlar Direktörü Haluk Yıldırım yaptığı açıklamada milli takıma oyuncu gönderen tüm kulüplere teşekkürlerini iletirken, turnuvaya katılma başarısı elde ettikleri için mutlu olduklarını ifade eden Tunçeri, her zaman ve her şartta kendilerini destekleyen Türk halkımızın enerjisini yanlarında hissettiklerini belirtti.

Amaçlarının FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek olduğunu söyleyen Kerem Tunçeri, turnuva başlayana kadar en iyi şekilde hazırlanacaklarının altını çizdi.

Orhun Ene ise, şampiyonaya katılacak olmaktan dolayı büyük mutluluk yaşadıklarını vurguladı. Ene, İsveç müsabakası öncesinde takım olarak erken toplandıklarını, oyuncularımızın bu süreçte iyi çalıştıklarını ve süreci iyi değerlendirdiklerini söyledi. Zorlu takvimde oyuncuları milli takıma gönderen tüm kulüplere ve korona virüs sürecinde bu pencereyi de ülkemize alan Türkiye Basketbol Federasyonu’na teşekkürlerini iletti.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da sosyal medyadan milli takımın fotoğrafını paylaşarak, FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan 12 Dev Adamı kutladı.

AVRUPA ŞAMPİYONASI 1-18 EYLÜL 2022’DE

12 Dev Adam’ında katılmaya hak kazandığı FIBA EuroBasket 2022 Avrupa Şampiyonası 1-18 Eylül 2022’de düzenlenecek. Şampiyona Gürcistan, Almanya, Çekya ve İtalya’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek.