Milli Sporcularımız Artistik Cimnastikte Başarıya İmza Atıyor

Kadınlar Artistik Cimnastik Milli Takımımız Finalde!

Erkek sporcularımızın Avrupa Erkekler Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda yakaladığı tarihi başarıların ardından, kadın sporcularımız da Mersin’de düzenlenen 33’üncü Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda tarih yazmaya devam ediyorlar.

33’üncü düzenlenen Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası’na 16 farklı ülkeden birbirinden yetenekli 88 sporcu katılıyor. Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası’na ise ev sahipliğini ülkemiz yapıyor, şampiyona Mersin’de gerçekleştiriliyor.

Kadın sporcular denge, yer, atlama maması ve asimetrik paralel aletlerinde hünerlerini sergiliyor ve birinci olarak altın madalyaya ulaşmak için yarışıyor. Büyükler kategorisinde ise ülkemizi mili sporcularımız Göksu Üçtaş Şanlı, Dilara Yurtdaş, Ece Yağmur Yavuz, Cemre Kendirci ve Bilge Tarhan temsil ediyor.

33’üncüsü organize edilen Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda büyük kadınlar milli takımımız 4’üncü sırada yer aldı ve bu başarıları ile finale yükseldiler.

Korona virüs önlemleri çerçevesinde düzenlenen Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda eleme yarışlarında takımlar bazında birinci sırayı Romanya aldı. Milli takımımızın ve elemeleri birinci tamamlayan Romanya’nı yanı sıra Ukrayna, Macaristan, Hırvatistan ve Çekya finallere kalan diğer takımlar oldu.

Milli sporcularımızdan Dilara Yurtdaş Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda elemelerde atlama masası aletinde sergilediği üstün performans sayesinde finale kalmayı başardı. Göğsünde ay yıldız taşıyan bir diğer sporcumuz Bilge Tarhan Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda denge aletinde ortaya koyduğu şahane performans ile finale adını yazdıran bir diğer sporcumuz oldu.

Büyükler kategorisinde son olarak ise Göksu Üçtaş Şanlı sergilediği göz dolduran performansın ardından Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda finale kalan bir diğer sporcumuz oldu.

88 sporcunun 16 farklı ülkeden katıldığı Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası’na 20 Aralık 2020 tarihinde gençler kategorisi elemeleri ile devam edilecek.

Avrupa Erkek Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda Tarihi Gurur

Yine Mersin’in ev sahipliği yaptığı Avrupa Erkekler Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda ise milli sporcularımızdan İbrahim Çolak altın madalya kazanırken, Ferhat Arıcan iki farklı branşta hem altın hem bronz madalya kazandı.

Bir diğer gurur kaynağı milli sporcumuz Mert Efe Kılıçer ise bir gümüş bir de bronz madalya kazandı. Son olarak ise milli cimnastikçimiz Bora Tarhan iki madalya kazandı.