Milli Okçumuz Mete Gazoz’dan Altın Madalya

Japonya’nın başkenti Tokyo’da devam eden 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi temsil eden Mete Gazoz tarihe geçti. Olimpiyat oyunlarının 8. gününde okçuluk branşı klasik yay ve bireysel kategorisinde performansını sergileyen Milli sporcumuz Mete Gazoz, final müsabakasında İtalyan rakibi Mauro Nespoli’yi 6 – 4’lük skorla mağlup etti ve altın madalyanın sahibi oldu.

Milli sporcumuz Mete Gazoz’un kazanmış olduğu bu madalya aynı zaman 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’nin de ilk altın madalyası oldu. Öte yandan Milli sporcumuz Mete Gazoz’un mücadele ettiği okçuluk branşı, Türkiye’nin olimpiyat tarihinde madalya kazandığı 7. branş oldu. Daha önce toplamda 93 madalyanın kazanıldığı branşlar ise güreş, halter, judo, tekvando, boks ve güreş olmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Tebrik Telefonu

Japonya’nın başkenti Tokyo’da devam eden 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi temsil eden Mete Gazoz, okçuluk branşının klasik yay ve bireysel kategorisinde altın madalya kazanarak ülkemizi gururlandırdı.

Milli sporcumuz Mete Gazoz’u ilk tebrik eden kişilerden biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Mete Gazoz’un altın maddalya haberini aldıktan Milli sporcumuzu arayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mete Gazoz’u bu önemli başarısından sonra tebrik etti. Buna ek olarak ülkemizi duygulandırdığını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mete Gazoz’a tarihi yeniden ayağa kaldırdığını söyledi.

Türk milletinin okçu bir torunu olarak tarih yazdığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gözlerinin yaşlı bir şekilde Milli sporcunun ok atışını izlediğini ifade etti.

Mete Gazoz’un Kariyerindeki Diğer Önemli Başarıları

2020 Yaz Olimpiyat Oyunları şampiyonu Milli sporcumuz Mete Gazoz, okçuluk kariyerine İstanbul’da Okçuluk Gençlik ve Spor Kulübü’nde sürdürürken ilk olarak Azerbaycan’ın bakenti Bakü’de düzenlenen Avrupa Oyunları’nda ülkemizi temsil etmişti.

Daha sonra 2016 yılında Nottingham Avrupa Şampiyonası’nda bireysel alanda gümü madalya kazanan Mete Gazoz, ardından 2016 Rio Olimpiyatları’nda ise mücadele etmişti. Daha sonra Arjantin’de düzenlenen Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası’nda dünya üçüncüsü olan Mete Gazoz, son olarak 2018 yılında İspanya’nın Tarragona şehrinde gerçekleştirilen Akdeniz Oyunları’nda altın madalya kazanmayı başarmıştı.