MİLLİ KALECİLERİMİZ YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRÜYOR

Süper Lig’deki genç kalecilerimizin yüksek performansları, Türk futbolu açısından her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Takımlarında düzenli olarak kalelerini koruyan Altay Bayındır, Ersin Destanoğlu, Uğurcan Çakır, Doğan Alemdar ve İrfan Can Eğribayat gelecekte Milli Takımımızda da forma giymeye aday olabilecek isimler olarak gösteriliyorlar. Öte yandan bu beş file bekçisinin göz dolduran performanslarının analizleri de ayrı bir merak konusu olmaya devam ediyor.

Süper Lig’in 2020/2021 sezonunda, genç kalecilerimiz performanslarıyla futbolseverlerin dikkatini çekmeyi başardı. Özellikle bu genç kalecilerimizden 5 isim fazlasıyla ön plana çıktı. Uğurcan Çakır, Ersin Destanoğlu, Altay Bayındır, İrfan Can Eğribayat ve Doğan Alemdar takımlarında forma giymeye başladıkları günden beri hem teknik anlamda hem de istatistikî anlamda performanslarını üst düzeyde tuttular.

Süper Lig’de oynayan futbolcuların performanslarını istatistikî olarak tutan FBREF’e göre Kayserispor’un kalecisi Doğan Alemdar, şuanda ligin 20 yaş altı düzenli forma giyen tek kale bekçisi. Öte yandan Beşiktaş’ın kalecisi Ersin Destanoğlu, %43 gibi bir oranla, en az 15 karşılaşmaya çıkmış kaleciler arasında gol yemeden maç tamamlama oranı en yüksek kaleci oldu.

Trabzonspor’un kale bekçisi Uğurcan Çakır ise %79,5 ile Süper Lig’de kalesine gönderilen topları en yüksek oranda kurtaran kaleci oldu. Yine bu listenin ilk beşinde Altay Bayındır, Doğan Alemdar ve İrfan Can Eğribayat da bulunuyor. Ayrıca siyah beyazlı kaleci Ersin Destanoğlu, Süper Lig’in 90 dakika başına en az gol yiyen kale bekçisi oldu.

Bu listede 2. sırada Fenerbahçeli kaleci Altay Bayındır da bulunurken, 4. sırada ise Uğurcan Çakır yer alıyor. Öte yandan Football Critic platformu, 24 yaş ve altındaki en iyi 25 kaleciyi dâhil ettiği bir sıralama oluşturdu. Bu sıralamanın zirvesinde Leeds United’ın kalecisi Illan Stephane Meslier bulunurken, Türkiye’den Uğurcan Çakır ve Altay Bayındır da ilk 15’de yer alıyor. Göztepe’nin kalecisi İrfan Can Eğribayat ise aynı listede 21. sırada kendine yer buldu.

TÜRKİYE KALİTELİ GENÇ KALECİ SAYISINDA 3. SIRADA

En iyi 50 genç kalecinin belirlendiği listede ise İtalya, toplamda 7 kaleci ile kaliteli genç kaleci çeşitliliğinde zirvede yer alıyor. İtalya’nın ardından 5’er kaleciyle Fransa ve İngiltere geliyor. Türkiye Uğurcan Çakır, Altay Bayındır ve İrfan Can Eğribayat ile birlikte toplamda 3 kaleciyle listenin 3. sırasında yer alıyor.

A MİLLİ TAKIM FORMASI İÇİN PEK ÇOK ADAYIMIZ VAR

Yakın tarihe bakacak olursak, Türk futbolu ilk defa A Milli Takım formasını giymeye aday olabilecek sayıda ve yetenekte kaleciye sahip. Başakşehir’in kalecisi Mert Günok ve Çaykur Rizespor’un kalecisi Gökhan Akkan gibi tecrübeli kale bekçilerimizin, A Milli Takım formasını nasıl başarıyla taşıdıklarını hesaba katarsak, genç kalecilerimizin de performanslarını bu şekilde devam ettirdikleri müddetçe A Milli Takımımızda forma giyebilecek seviyeye gelme olasılığı oldukça yüksek görünüyor.