Milli Güreşçimiz Taha Akgül 3. Kez Dünya Şampiyonu Oldu

Sırbistan’da düzenlenmiş olan Dünya Güreş Şampiyonası’nda milli sporcumuz Taha Akgül, göstermiş olduğu üstün başarı ve çaba sayesinde altın madalya kazanan isim oldu.

Başkent Belgrad’da gerçekleştirilmiş olan organizasyonun yedinci gününde Taha Akgül, serbest stil 125 kilo finalinde Moğol rakibi Lkhagvagerel Munkhtur ile karşı karşıya gelerek kıyasıya bir mücadele geçirdi.

Star Arena’daki günün son müsabakasında rakibini 6-2 skor ile yenilgiye uğratan Taha Akgül, kariyeri boyunca almış olduğu iki dünya şampiyonluğuna bir yenisini daha ekledi.  Üçüncü dünya şampiyonluğunu da kazanmış oldu.

Taha Akgül, daha önce 2014 ve 2015 senelerinde dünya şampiyonu olmaya hak kazanmıştı.

Olimpiyat şampiyonu olan milli güreşçi, bu yıl Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de 9. Avrupa şampiyonluğunu başarı ile kaydetmişti.

Taha Akgül, Sırbistan’da düzenlenmiş olan organizasyonda ikinci turda Macar rakibi Daniel Ligeti’yi 4-0, çeyrek finalde Kanadalı rakibi Amarveer Dhesi’yi 8-2 ve yarı finalde de son dünya şampiyonu olan İranlı rakibi Amir Zare‘yi 4-2 yenilgiye uğratmıştı.

Serbest stil 125 kiloda bronz madalyaların sahipleri ise Gürcü Geno Petriashvili ve İranlı Amir Zare oldu.

Belgrad’da 4. Altın Madalya

Türkiye, Dünya Güreş Şampiyonası’nda yedinci gün sonunda 4 tanesi altın ve 3 tanesi de bronz olmak üzere toplamda 7 adet madalyaya ulaştı.

Milli Güreşçimiz Taha Akgül Kimdir?

Taha Akgül 22 Kasım 1990’da Sivas’ta dünyaya gelmiştir. Serbest stil 125 kiloda mücadele veren sporcu ASKİ Spor Kulübü bünyesinde kariyerini devam ettirmektedir. 2 kez Dünya ve 9 kez Avrupa şampiyonluğu elde etmiştir. 2016 Yaz Olimpiyatlarında altın ve 2020 Yaz Olimpiyatlarında da bronz madalya sahibi olmuştur. 2016 yılından itibaren bu yana Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Sporcu Komisyonu Başkanlığı görevindedir.

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü mezunudur. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimler Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Bölümü yüksek lisans mezunudur. Ankara ASKİ Spor Kulübü’nün de sporcusudur. 8 kez Avrupa,2 kez Dünya ve 1 kez de Olimpiyat Şampiyonluğu elde eden sporcu 8 kez Avrupa Şampiyonu olup Avrupa’da serbest güreş tarihinde en fazla şampiyon olan sporcu olarak rekor kırmış ve adını yazdırmıştır.

2021 Dünya Güreş Şampiyonası kapsamında Taha Akgül, Erkekler serbest stil 125 kiloda düzenlenen organizasyonda bronz madalyanın sahibi olmuştur. Norveç’in başkenti olan Oslo’da gerçekleşen şampiyonada Taha Akgül, ilk turda Polonyalı rakibi Robert Baran’ı 5-0, çeyrek finalde ise Rusya güreş federasyonundan Zelimhan Hizriyev’i 5-0 yenmiştir. Yarı finalde de İranlı Emir Hüseyin Zare karşısında 4-0 yenilgiye uğrayarak bronz madalya maçında ABD’li rakibi Nick Gwiazdowski ile karşı karşıya gelmiştir. Akgül, rakibini 6-4 yenerek dünya üçüncülüğüne hak kazanmıştır.

Dünya Güreş Birliğinin 2022 senesinde sıralama turlarının ilki olan İstanbul Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri’nde gerçekleşen 2022 Yaşar Doğu Turnuvası’nda serbest stil 125 kiloda altın madalya elde etmiştir.