Milletler Ligi’nin Şampiyonu Türkiye Oldu

Filenin Sultanları, Türkiye’yi gururlandırmaya devam ediyor. 31 Mayıs 2023 tarihinden bu yana Milletler Ligi’nde mücadele eden milli takımımız zorlu bir sezonun ardından final etabına kalmayı başardı. Çeyrek finalde İtalya ile karşı karşıya geldi. Sahaya as oyuncularından yoksun bir şekilde çıkan rakibini mağlup etmeyi başardı.

Filenin Sultanları’nın yarı finaldeki rakibi ABD oldu. Voleybolu yakından takip edenlerin bildiği üzere ABD bize her zaman ters gelir. Ancak, Filenin Sultanları, güçlü rakibini bu defa 3-1 mağlup etmeyi başardı. Finaldeki rakibimiz Çin oldu.

Zorlu Maçı Kazanmayı Başardık

Daniele Santarelli’nin gelişinin ardından bambaşka bir kimlik kazanan Filenin Sultanları, Çin karşısında net favori değildi. Rakibimiz de bir hayli güçlüydü. Bilhassa Çin’in yeni yıldızı olarak dikkat çeken 2000 doğumlu solak smaçör Li Yingying başımıza iş açabilecek bir isimdi. Daniele Santarelli, ABD karşısında çok iyi bir oyun ortaya koyan kadroyu bozmamayı tercih etti. İlk altımız, Elif Şahin, Melissa Vargas, Derya Cebecioğlu, Ebrar Karakurt, Eda Erdem Dündar ve Zehra Güneş’ten oluşuyordu.

Liberomuz ise Gizem Örge idi. Daniele Santarelli, sahaya hücum ağırlıklı bir kadro ile çıktı. Normalde pasör çaprazı olarak görev yapan Ebrar Karakurt, ABD maçında olduğu gibi bu maçta da smaçör olarak şans buldu. Kendisi, servis karşılama, hücum, defans ve blok gibi işlerin hepsinin üstesinden gelmeye çalışacaktı. Buna ek olarak, altyapılarda pasör çaprazı olarak oynayan ve servis karşılama konusunda genel olarak aksayan Derya Cebecioğlu da bu maça ilk altıda başladı.

Türkiye, maça oldukça iyi başladı. İlk sette öne çıkan isim Melissa Vargas idi. 1999 doğumlu oyuncu, Çin’e nefes aldırmıyordu. İlk seti 25-22 kazanan Türkiye 1-0 öne geçti. İkinci sette daha iyi olan taraf Çin idi. Milli takımımız, yapmış olduğu basit hatalardan dolayı bu seti 25-22 kaybetti. Üçüncü sette neler yaşanacağını herkes çok merak ediyordu. Üstünlüğü bir kez daha ele alan Türkiye, seti 25-19 kazanarak 2-1 öne geçti. İşler son sete kalmıştı. Filenin Sultanları, bu sette de üstündü. 25-16 gibi net bir skorla maçı kazanan takımımız, 2023 Milletler Ligi’nde şampiyon oldu.

Melissa Vargas Turnuvanın En Değerli Oyuncusu Seçildi

Milli takım tercihini Türkiye’den yana yapan Melissa Vargas, maçı 26 sayı ile tamamladı. 21 hücum, iki blok ve üç de servis sayısı kazanarak takımına hayat verdi. Eda Erdem Dündar ve Ebrar Karakurt da maçı 12 sayı ile tamamlayan isimlerdi. Derya Cebecioğlu 10, Zehra Güneş 9, Elif Şahin ise 5 sayı almayı başardı.

Milletler Ligi’nde sezonun en değerli oyuncusu Melissa Vargas oldu. 1999 doğumlu oyuncu, bu unvanı sonuna kadar hak etti. Zehra Güneş en iyi orta oyuncu, Gizem Örge ise en iyi libero seçildi.