Mike Tyson Ringlere Geri Döndü!

O Bir Efsane! Mike Tyson!

1966 doğumlu efsane boksör Mike Tyson 1985-2005 yılları arasında profesyonel kariyerine devam etmiştir. Kariyerindeki 50 galibiyetin 44’üne nakavt ile ulaşan efsane boksör Tyson’ın 6 da yenilgisi bulunmaktadır. Başarılı boksör ringlere, ait olduğu yere geri döndü.

1986 yılında henüz 20 yaşındayken Trevor Berbick’i 2. raundda nakavt eden Tyson, en geç ağır sıklet şampiyonluğu unvanına ulaşmıştır.

Mike Tyson 1987’den 1990’a kadar dünyanın tek ağır sıklet şampiyonu unvanın korumayı başardı. Günümüzde BoxRec tarafından tarihin en iyi ağır sıklet boksörleri sıralamasında 14. sırada yer alan Mike Tyson, 15 yıl aranın ardından ringlere geri döndü.

En son 15 yıl önce ringlere adım atan 54 yaşındaki Tyson’ın karşısına 51 yaşında iki yıldır onun gibi ringlere uzak kalan Roy Jones çıktı.

ABD’nin Los Angeles kentinde Staples Center’da düzenlenen organizasyonda karşılaşma ikişer dakikadan 8 raunt şeklinde gerçekleştirildi. Tyson – Jones gösteri maçı covid-19 tedbirleri dikkate alınarak gerçekleştirilirken iki boksörde birbirini yaralamaktan kaçın. 8 raunt süren karşılaşma berabere sonuçlandı. Heyecanlı ve bir o kadar mazi dolu bir maç oldu her iki taraf içinde.

Tyson Hem Kazandı Hem de Kazandırdı

ABD’de reyting rekoru kıran karşılaşma covid-19 sebebiyle yalnızca canlı yayın olarak izleyiciye sunulurken, 1.2 milyon Amerikan vatandaşı para ödeyerek karşılaşmayı canlı izledi.

Karşılaşmayı canlı izlemek isteyen seyirciler 50 dolarlık ücreti ödedi ve gösteri maçı olmasına rağmen Tyson – Jones karşılaşması iki kemer sahibi boksör olan Tyson Fury – Deontay Wilder maçını geride bırakmayı başardı.

Fury – Wilder karşılaşmasını televizyondan 850 bin kişi izlerken, Tyson – Jones maçı bu karşılaşmaya tamı tamına 350 bin kişi fark attı.

Tyson hem kazandı hem kazandırdı. “Yayın Başına Para” sistemi ile yayınlanan karşılaşmayı 1.2 milyon kişi satın aldı.

Mike Tyson, Roy Jones ile karşı karşıya geldiği gösteri karşılaşmasından 10 milyon dolar kazanırken yayıncı kuruluş ise brüt olarak 60 milyon dolar gelir etti. Roy Jones rekorları kıran karşılaşmadan 4 milyon dolar gelir elde etti.

54 yaşındaki Tyson’a bir teklifin de Evander Holyfield’den geldiği gündemde, ikili en son 1998 yılında karşı karşıya gelmiş ve Tyson Holyfield’ın kulağını ısırarak koparmıştı. Buna ek olarak Mike Tyson bu olayın ardından 2 yıl men cezası almıştı.