MİCHAEL JORDAN VE SON BASKET

The Last Dance belgesel ile Muhtemelen Bütün basketbol severler çıktığı gün izlemiştir. Basketbolun efsane ismi Michael Jordan efsane leşti Club Chicago Bulls ile 6 defa şampiyonluğu kazanmış olduğu ve yutak karşısında mücadeleyi ve final serisinin kazandırmaya Başaran Chicago Bulls forması altındaki kaydetmiş olduğu son basket tüm basketbol severlerin hafızasına kazanmış durumdadır.

Efsane isim Michael Jordan 1998 yılında yaşanan şampiyonluğun ardından 1999’da Basketbolu bıraktığını açıklamıştı. Basketbol severlerin bildiği üzere efsane isim 1984 yılında draft edildiği Chicago Bulls formasını 1998 yılına kadar etmişti fakat 1993-94 sezonunda efsane oyuncunun babasının hayata gözlerini Yılmaz’ın ardından ani bir karar ile basketbol kariyerine ara vermiş olan Michael Jordan çok sevdiği bir başka spor dalı olan beysbolda Kariyer yapmak istediğine karar vererek Amerika ulusal basketbol Ligi’ni bırakmıştı.

Bu kararın ardından 1995-1996 sezonunda tekrar Chicago Bulls forması altında ter dökmeye başlayan Michael Jordan kulübün forması altında 2 kez art arda 3 defa şampiyonluk yaşayarak Toplamda 6 kez şampiyonluk yaşamış oldu.

TEKRAR DÖNDÜ

Basketbol severler ve otoriteler çok iyi bilirken efsane isim Michael Jordan final mücadelesinde Utah karşısında kaydetmiş olduğu son saniye basketi basketbol tarihi için unutulmaz bir andır. Efsane ismi Michael Jordan’ın basketbola tekrar dönme kararı almasının ardından 1995-1996 ve 1996-1997 sezonlarında Amerika ulusal Basketbol Ligi’nin şampiyonluğunu elde eden Chicago Bulls hedefini 3 şampiyonluğa dikmişti. Fakat görüldüğü kadar kolay olmayacaktı.

Onun sebebi ise Chicago Bulls içerisindeki Sıkıntılı günler ve takım içerisinde yaşanan karışıklıkların bir türlü bitmemesiydi. Takımın baş antrenörü, takımın Genel Müdürü ve efsane isim Michael Jordan arasında yaşanan problemler takımın birinci gündemi olmuştu. Bunun yanı sıra takımdaki bazı oyuncuların daha iyi bir kontrat alabilmek adına ekipten Ayrılmak istediğini belirtmesi ve bazı oyuncularında saha dışında göstermiş olduğu sorumsuz tavırlar adeta Chicago Bulls takımını kaosa sürüklüyordu.

EFSANE BASKET

O yılların efsane ekibi Chicago Bulls 1997-1998 sezonuna yaşanan sakatlıklar ve önemli oyuncuların kaçırmış olduğu maçlar ile başlamıştı. Efsane ekip 35 karşılaşmayı 24 galibiyet ve 11 mağlubiyet ile tamamlamıştı. Bazı oyuncularının tekrar takıma katılmasının ardından IMEI yakalayan Chicago Bulls Doğu Konferansı’nı 62 Zafer ve alınan 20 mağlubiyet ile 1 sırada tamamlamıştı. Pacers ile oynanan 7 mücadelenin ardından Efsane ekip Chicago Bulls NBA finallerine kalmayı başarmıştı.

Tarihler Haziran 1998’de gösterdiğinde Amerika Basketbol Ligi’nin final serisinin 7. karşılaşmasından efsane Michael Jordan liderlik yaptığı ekip Chicago Bulls Utah’ı konuk etmişti. Kıran kırana geçen mücadelede bitti mi tam 9 saniye kala efsane isim Michael Jordan’ın 60 oldu Basket ile karşılaşma 8786 ya geldi efsane ismin atmış olduğu basket Chicago Bulls a şampiyonluğu getirirken tüm basketbol severlerin ise hafızasına kazanılmış oldu.