Miami’de Esen Türk Rüzgarı: Ömer Faruk Yurtseven

Amerikan Basketbol Ligi’nde Miami Heat formasıyla üstün performans sergileyerek kendinden bahsettiren Ömer Faruk Yurtseven, Yaz Ligi’ndeki her maçında takımına büyük katkıda bulunuyor. Milli basketbolcuyu Taşkent’ten Miami’ye götüren yolculuğa dair detayları derledik.

Ömer Faruk Yurtseven, 19 Haziran 1998 tarihinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te doğdu. Basketbola nasıl başladığına dair çok fazla bir bilgi bulunmayan başarılı pivot, küçük yaşlardan itibaren milli takımın alt kategorilerinde yer almaya layık görüldü.

Ömer Faruk Yurtseven ve Amerikan Basketbol Ligi’yle ilgili tüm haberlere spor90.net‘ten ulaşabilirsiniz.

Fenerbahçe ve Genç Milli Takım Yılları

2014 FIBA U16 Avrupa Şampiyonası’nda gösterdiği performans ile turnuvanın En İyi 5’ine seçildi. Henüz 17 yaşındayken EuroLeague’de boy gösteren Yurtseven, Emporio Armani Milano karşısında maçın son dakikasında oyuna girdi. Sadece 1 dakika 4 saniye süre almasına rağmen EuroLeague’de ilk sayılarını bulmayı başardı.

Yine erken yaşlarda NBA ile tanışan Yurtseven, 2015 yılında NBA Global Games sırasında Brooklyn Nets karşısında Fenerbahçe formasıyla oynadı ve oynadığı 15 dakikada 8 sayı, 7 ribaunt ve 1 katkıda bulundu. U18 Türkiye Şampiyonası’nda Fenerbahçe adına Eylül Basketbol İhtisas Kulübü’ne karşı 91 sayı ve 28 ribaunt yaparak altyapı tarihine geçecek bir performans sergiledi.

Kolej Basketboluyla Amerika’ya Geçiş

Genç sporcu, 16 Mayıs 2016’da North Carolina State University’e transfer olarak Amerikan kolej basketbolu liginde forma giyeceğini duyurdu. Ancak sezonun geri kalanında Fenerbahçe adına sahalara çıkmaya devam etmesi nedeniyle lige dokuz maç cezayla başladı.

Amerikan Kolej Sporları Kurumu (NCAA), kolej sporlarının amatör olması ve sporcuların ücret almaması gerektiği için Yurtseven’e verdiği ligin ilk dokuz maçında oynamama cezasının yanı sıra kendi seçeceği bir hayır kurumuna da 1000 dolar bağışta bulunmasını şart koydu. Yurtseven, ancak Aralık 2016’da kolej basketbolu liginde mücadele etmeye başlayabildi.

Ömer Faruk Yurtseven, North Carolina State adına oynadığı ilk sezonda maç başına ortalama 5.9 puanla oynarken ikinci senesinde büyük bir gelişim yaşadı ve maç başına 13.5 puanla oynamaya başladı. North Carolina State takımında geçen iki sezonun ardından kolej liginin bir başka takımı Georgetown’a transfer oldu. Bu takımda maç başına ortalama 15.5 puan ve 9.8 ribauntluk bir ortalama tutturan genç sporcu, ayak bileği sakatlığı nedeniyle yedi maçta oynayamadı.

Başarılı oyuncu, Mayıs 2021 tarihinde NBA takımlarından Miami Heat’e transfer olarak kolej basketbolu günlerini noktaladı. Şimdilerde Miami Heat adına her çıktığı maçta yüksek performans sergileyerek kariyerine devam ediyor.