MHK ’nın Hakem Kararını Tahkim Kurulu Reddetti

Geçtiğimiz haftalarda MHK tarafından alınan karara  göre 12 Süper Lig hakemi ve gözlemcilerin görevlerine son verildi ve bunun üzerine hakemler ve gözlemciler itirazda bulundu. Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu 12 Hakem ve gözlemcilerin itirazlarını kabul etti. İsmi geçen hakemler ve gözlemciler alınan karara göre 2021-22 sezonun devamında görev verilmesi halinde maç yönetebilecekler.

MHK İsterse 12 Hakem Sezonun Geri Kalanında Görev Alabilir  

mhk

Süper Lig ve Spor Toto 1.Lig kulüpleri bu sezon hakem performanslarından memnun olmadıklarına dair itirazlarını dile getiriyordu. Türkiye Futbol Federasyonu MHK’de yeniden değişikliğe giderek, Türk hakemliğinde yeni bir yapılanmaya gideceğine dair çalışmalarını sürdürüyordu. Hakem performansları göz önünde bulundurularak 8 Mart’ta Süper Lig ve 1.Lig’de görev alacak hakemlerin listesi yeniden düzenlendi. Açıklanan listede Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus’un da bulunduğu 12 hakemin ismi yer almadı ve sezonun geri kalanında adı geçen hakemler görev almayacaktı.

Alınan kararın ardından listeden çıkartılan 12 hakem ve gözlemciler Tahkim kuruluna giderek itirazda bulundu. Bunun üzerine Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim kurulu kararını açıkladı ve MHK’nin listeden çıkardığı hakemler ve gözlemcileri haklı bularak itirazlarını kabul etti. MHK’nin 2021-22 sezonunun devamında görevlerine son verdiği isimler Tahkim Kurulu’nun kararından sonra sezonun geri kalanında görev verilmesi halinde maç yönetebilecekler. 

12 Hakemin 2021-22 Sezonu Performansları

Dünyanın en iyi on hakemi arasında yer alan ve FIFA’nın gözde hakemi Cüneyt Çakır bu sezon Süper Lig’de 17 maç yönetti. Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin ikişer kez Galatasaray ve Trabzonspor’un birer kez maçlarını yöneten Cüneyt Çakır, bu sezon Süper Lig’de en çok VAR’a giden hakem olarak dikkat çekti ve 13 kez VAR’a başvurdu.

Merkez hakem kurulunun en tecrübeli hakimi olan 48 yaşındaki Fırat Aydınus, geçen sezon Göztepe – Beşiktaş yöneterek hakemliği bırakma kararı almıştı. Bu sezon talimat değişikliğine gidilmesin ardından tecrübeli hakem,  bir yıl daha sahalarda yer almaya hak kazandı. Bu sezon Süper Lig’de 15 Türkiye Kupasında ise iki karşılaşmaya çıkan Fırat Aydınus, Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin üç Galatasaray ve Trabzonspor’un iki maçını yönetti ve yedi kez VAR kararı aldı.

Alper Ulusoy ise ligde 13 Türkiye Kupasında 2 karşılaşma yönetti. Bu sezon Galatasaray’ın maçlarında görev almayan Ulusoy, Beşiktaş Fenerbahçe ve Trabzonspor‘un maçlarında 1’er kez görev aldı. Tecrübeli hakemlerden Suat Arslanboğa, Beşiktaş Fenerbahçe ve Galatasaray’ın bu sezon ki maçlarında görev almadı.

Trabzonspor’un sadece tek maçını yöneten Arslanboğa, 9 kez VAR kararı aldı. Tugay Kağan Numanoğlu Süper Lig’de 10 Kupada ve 1.Lig’de 1’er kez, Hüseyin Göçek, 10 Lig maçı, 2 Kupa Maçı, Ali Palabıyık, 6 lig maçı, Mert güzengi ligde 6 1.lig’de 3 ve Kupada 1, Halis Özkahya 5  maçta,  Abdulkadir Bitigen 5 lig  maçı, Bahattin Şimşek toplam dokuz ve Burak şeker toplam 12 karşılaşmada görev alan isimlerdi.