Mete Olimpiyat Şampiyonu

Milli okçumuz Mete Gazoz, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın 8. Gününde klasik yay bireysel finalde çıktığı müsabakayı kazanıp Olimpiyat şampiyonu olmayı başardı.

Mete Gazoz, ilk tur maçında 29 Temmuz tarihinde Avustralyalı Ryan Tack ile karşılaştı. Ryan Tack’i mağlup eden Mete, böylece son 16 turuna yükseldi.

Mete Gazoz, son 16 turunda Avustralyalı okçu Taylor Worth ile karşılaştı ve rakibini mağlup ederek çeyrek finale yükseldi. 22 yaşındaki milli okçu Mete Gazoz, çeyrek finalde dünya sıralamasının tepesinde bulunan Amerika Birleşik Devletleri’nden Brady Ellison ile karşı karşıya geldi. Dünya 1 numarasını mağlup eden Mete Gazoz, Olimpiyat Oyunları’nda son dörde kalmayı başardı.

Mete Gazoz, yarı finalde Japon okçu Takaharu Furukawa ile karşı karşıya geldi. Rakibini mağlup eden Mete, böylece finale yükseldi.

Kötü Başlangıç

2020 Olimpiyat Oyunları klasik yay finalinde İtalyan okçu Mauro Nespoli ile karşı karşıya geldi. Mete, 2012 Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan, Dünya ve Avrupa şampiyonlukları olan rakibine karşı ilk sete çok iyi başlayamadı. İlk sette 26 puan kazanan Mete, Mauro Nespoli’nin 29 puan kazanmasıyla 2-0 geriye düştü. İkinci set 28-28 eşitlikle tamamlandı ve skor 3-1’e geldi.

Mete Gazoz, üçüncü seti 27-26 kazanarak beraberliği yakaladı. Dördüncü set de 29-29 eşitlikle sonuçlandı ve maç 4-4’e geldi.

Kazananın altın madalyanın sahibi olacağı son sette Mete ilk atışında 9, rakibi ise 8 puan kazandı. İkinci atışlarda iki sporcu da 10 puan alınca altın madalya, son atışlara kaldı. Mete, son atışında 10 puan aldı ve rakibinin atışını beklemeden 6-4 kazanarak altın madalyanın sahibi oldu.

Mauro Nespoli, gümüş madalyanın sahibi olurken bronz madalya da Japon sporcu Takaharu Furukawa’ya gitti.

Bakan Tribüne Çıkmadı

Mete Gazoz’un final karşılaşmasından önce ilginç bir an yaşandı. Karşılaşmayı yerinde takip etmek için Japonya’daki Yumenoshima Okçuluk Alanı’na gelen Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, spor psikoloğu Cem Doğuhan Gizep’in önerisi üzerine tribüne çıkmadı ve karşılaşmayı kapalı bir alanda takip etti. Kasapoğlu, Mete Gazoz’un altın madalya kazanmasından sonra tribüne geldi ve büyük bir sevinç yaşadı. Mete Gazoz’un karşılaşmalarını Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener de yerinden takip etti.