Mete Gazoz’dan Olimpiyat Tarihinde Bir İlk: Altın Madalya Türkiye’ni

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda okçuluk dalında mücadele eden Mete Gazoz’dan gururlandıran haber geldi. Final maçına çıkan 1999 doğumlu genç sporcu, İtalyan rakibi Mauro Nespoli’yi yenerek şampiyon oldu. Olimpiyat tarihinde ilk kez Türkiye, okçulukta altın madalya kazandı. Mete Gazoz, İstiklal Marşı’mızı tüm dünyaya dinlettiği dakikalar viral oldu.

Mete Gazoz, Japonya’nın başkentinde gerçekleşen 2020 Olimpiyat Oyunları’nda klasik yay bireysel branşında yüksek performans gösterdi. İtalyan rakibi Mauro Nespoli ile arasında 9 fark bulunan Mete, son atışında 10’u bulunca altın madalyayı almaya hak kazandı. 22 yaşındaki genç yeteneğin sahip olduğu şampiyonluk, Türkiye tarihine geçti.

İkinci Olimpiyatında Altın Madalya

Mete Gazoz, daha önce 2016 Rio de Janeiro Olimpiyatları’na da katıldı. 5 sene önce Tokyo Olimpiyatları’nda altın madalya alma sözü veren milli sporcu, şampiyon olarak altın madalyayı ülkemize kazandıran isim oldu.

Avustralyalı rakibi Taylor Worth ile olan karşılaşmada 7 – 1 galip olan Mete Gazoz, çeyrek finale yükseldi. Burada dünyanın 1 numaralı okçusu olarak da bilinen ABD’li Brandy Ellison ile eşleşti. Yarı final öncesi Mete, 7 – 3 galibiyet elde etti. Yarı final rakibi, olimpiyatlarda 5 kez yarışan 37 yaşındaki Japon sporcu Tahaharu Futukawa idi.

Final maçında son atış öncesi 29 – 20 geride olan Mete Gazoz, attığı ok ile 10 puan alarak 30 – 29 skorla şampiyon oldu.

‘Bilimsel ve Planlı’ Başarı Öyküsü

Kendisi de okçu olan ve oğlu Mete Gazoz’un küçük yaştan beri bu spor dalı ile ilgilenmesini sağlayan baba Metin Gazoz, hayalinin olimpiyatlara katılmak olduğunu ancak bunu oğlunun gerçekleştiriyor olmasının son derece büyük bir gurur kaynağı olduğunu belirtti. Baba Metin Gazoz aynı zamanda Mete’nin başarısı için bilimsel ve planlı şekilde çalışma sonucu elde edildiğini yazdı.

Mete Gazoz, henüz 6 yaşında iken spora başladı. Basketbolu, omuz kaslarını geliştirmek için oynadı. Daha sonra dikkat ve görüş yeteneğini arttırmak üzere resim kursuna gitti. El koordinasyonu için de piyano çalan genç sporcu, şampiyonluğu sonuna kadar hak etti.