Mete Gazoz Tokyo 2020’de Bir İlki Başardı

22 yaşında olan Mete Gazoz, bugün, 31 Temmuz Cumartesi günü Tokyo 2020 Olimpiyatları devam ederken ülke olarak bir ilki gerçekleştirmemize vesile oldu. Olimpiyatlarda okçuluk alanında ilk kez madalya kazanmamız sağlayan Mete Gazoz bunu altın madalya ile taçlandırdı.

Mete Gazoz 1999 doğumlu oldukça genç yaşında birçok başarıyı sığdıran bu genç milli sporcu daha yolun çok başında olmasına rağmen ülkemize ve kendisine bugün inanılmaz bir gurur yaşattı.

Mete Gazoz’un Tokyo 2020 Mücadelesi

Genç sporcu Mete Gazoz Avusturyalı sporcu Tyler Worth’u ezici bir skor olan 7-1 ile yenerek çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde de bu sefer Mete Gazoz’un rakibi ABD’li Brady Ellison oldu. Mete Gazoz sahneye çıktı ve rakibini 7-3 yendi. Yarı finalde bu sefer Mete Gazoz’un rakibi Japon Takaharu Furukawa oldu. Yarı finalde de rakibini 7-3 yenerek finale yükselmeyi başardı.

Mete Gazoz bugün, 31 Temmuz Cumartesi saat 10’da finalde rakibi İtalyan Mauro Nespoli’yi 6-4 yenerek Tokyo 2020 Olimpiyat şampiyonu oldu. Mete Gazoz klasik yayda bireysel kategorisinde olimpiyat tarihinde altın madalya kazanan ilk sporcumuz oldu.

Mete Gazoz sayesinde olimpiyatlarda Okçuluk alanında ilk kez madalya kazanan Türkiye bunu altın madalya ile sağladı. Mete Gazoz büyük bir başarıya imza attı ve ülkemizin son günlerde yaşadığı sıkıntılardan sonra gelen bu altın madalya haberi oldukça mutlu ve umut edici oldu.

Mete Gazoz’un genç olması, başarı dolu bir kariyer geçmişi olması ve aslında emek emek ördüğü kariyerini madalyalar ile taçlandırması tüm genç sporculara örnek oldu. Sporcu olmak isteyen ve umut ışığı arayan gençlere de örnek olan Mete Gazoz uzun ve yorucu yolculuğunda kendi için bir hedefi daha gerçekleştirdi.

Mete Gazoz’un Başarı Sırrı

Genç yıldız Mete Gazoz bugünlere gelebilmek için 3 yaşından beri hazırlanıyor. 6 yaşında okçuluğa ilgi duyan ve bu sporu severek yapacağına inanan Mete Gazoz tüm vücudu gelişsin diye; omuzları, kasları ve parmakları için yüzme ve basketbol kurslarına gitti.

Görme yetisi daha da ilerlesin ve dikkati artsın diye 1 yıl resim kursuna giden Mete Gazoz durmak bilmedi ve parmak kasları, koordinasyonu gelişsin diye de piyano kursu aldı.