Mert Hakan Yandaş’ın Cezası Belli Oldu

Fenerbahçe, Kasımpaşa karşılaşmasında Fenerbahçe’nin Kasımpaşa’yı 1-0 mağlup ederek tur atlamasından daha çok konuşulan bir olay yaşandı. Ziraat Türkiye Kupası maçının son dakikalarında Mert Hakan Yandaş ve Aytaç Kara arasında yaşanan olay sonrasında Mert Hakan Yandaş kırmızı kart görmüş ve hem futbolcunun takım arkadaşları hem de sarı lacivertli taraftar büyük tepkiler vermişti.

Hakem Ümit Öztürk’e Tepki

Karşılaşmanın 90. Dakikasında Aytaç Kara ile mücadeleye giren Mert Hakan Yandaş aldığı darbe sonrasında yer düştü ve kendisi ile birlikte yere düşen Aytaç Kara’ya sinirlenerek tekme attı. Yapılan bu müdahale sonrasında Mert Hakan Yandaş kırmızı kart gördü.

Bu kararın üzerine sarı lacivertli oyuncular uzun bir süre boyunca hakem Ümit Öztürk’e itirazda bulundu. Ayraç Kara’nın da Mert Hakan’a vurduğu yönünde itirazlarda bulunuldu fakat hakemin VAR incelemesi sonrasında kararında bir değişiklik olmadı. Aytaç Kara’ya herhangi bir yaptırım uygulanmaması nedeni ile Fenerbahçe taraftarı hakem Ümit Öztürk’ü sosyal medya üzerinden topa tuttu.

PFDK’dan Çıkan Karar

PFDK ise resmi olarak Fenerbahçe A.Ş. sporcusu olan Mert Hakan Yandaş’ın, 14.01.2021 tarihinde oynanan Fenerbahçe A.Ş. – Kasımpaşa A.Ş. Ziraat Türkiye Kupası karşılaşmasında, rakip takım sporcusuna yönelik (Aytaç Kara) şiddetli hareketi nedeniyle FDT’nin 43. ile 35/4. maddeleri uyarınca ve FDT’nin 12. maddesinin uygulanması suretiyle 1 resmi müsabakadan men ve 4.500.-TL para cezası ile cezalandırılmasına karar verildiğini açıkladı.

Maç sonrası Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) Fenerbahçeli futbolcu Mert Hakan Yandaş’a 1 maç men cezası verirken Mert Hakan Yandaş 1 maç men cezasını geçen maçta çekti ve Fenerbahçe’nin Sivasspor ile oynayacağı maçta yer alabilecek.

Ziraat Türkiye Kupası karşılaşmalarında Kasımpaşa ile yapılan maçta Aytaç Kara ile girdiği mücadelede aldığı darbe sonrasında tepki gösteren Hakan Mert Yandaş Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edilmişti. PFDK’nin aldığı karara göre Hakan Mert Yandaş 1 maçta yer almayacak ve 4 bin 500 TL para cezası ödeyecek.

Diğer yandan Kasımpaşa oyuncusu Aytaç Kara’ya maç esnasında ve sonrasında herhangi bir yaptırım uygulanmadı. Mert Hakan Yandaş ise 1 maç men cezasını Ankaragücü ile oynan maçta çekti ve 21 Ocak Perşembe günü oynanacak olan Sivasspor maçında yer alacak.