Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket: İstikrar ve Mücadele

Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket, son iki sezonda ligde düşme tehlikesi yaşayan ancak her seferinde ligde kalmayı başaran bir takım olarak öne çıkıyor. Bu başarıda büyük bir rol, şüphesiz Merkezefendi taraftarına ve Koç Zafer Aktaş’a aittir. Kadrolarını tamamen yenilediler; 5 yabancı ve 6 yerli oyuncuyla yolları ayırdılar. Önce yerli oyuncuları transfer edip ardından yabancı oyuncularını açıkladılar. Yerli transferlerinde genç yeteneklere önem verdiler, deneyimli oyuncuların yanı sıra Alihan Demir gibi kolej tecrübesine sahip isimlerle kadrolarını güçlendirdiler.

Yabancı transferinde ise oldukça kaliteli oyuncuları takıma kattılar. Bu oyuncular arasında Israil ve Yunanistan’daki başarılı performanslarıyla dikkat çeken Jalen Hudson ve Belçika Milli Takımı oyuncusu Vrenz Bleijenbergh gibi genç yetenekler bulunuyor. Yabancı transferlerinin kalitesi oldukça yüksek olsa da, yerli oyunculardan yeterince verim alabilmek zor görünüyor. Merkezefendi Belediyesi bu yeni kadro ile ligin sonuna kadar gidebilecekler mi, bekleyip göreceğiz.

Çağdaş Bodrumspor: Tarihsel Bir Adım ve Tecrübeli İsimler

Çağdaş Bodrumspor, TBL 1. Ligi’nde şampiyon olduktan sonra tarihlerinde ilk kez Basketbol Süper Ligi’nde mücadele edecek. Takım kaptanı Erkan Veyseloğlu gibi tecrübeli isimleri kadroda tuttular. Ayrıca, geçtiğimiz sezon şampiyonluğun mimarlarından olan Chris Warren’i de takımda tuttular. Dış transferde ise önemli isimleri bünyelerine kattılar.

Yerli oyunculardan oluşan kadroları, birkaç yabancı oyuncu tarafından destekleniyor. Uzun yıllar Fransa ve VTB Ligi’nde mücadele etmiş Jaron Johnson ve Avrupa’da deneyimi bulunan Dominic Artis gibi isimlerle kadrolarını güçlendirdiler. Yerli rotasyonlarında da bazı transferler yaparak rekabeti artırdılar. Yeni bir takım olmalarına rağmen, düşme konusunda pek endişelenmelerine gerek olmadığını söyleyebilirim. Sağlam bir taraftar desteğiyle, lige alışarak kalıcı bir takım haline gelebilirler.

Reeder Samsunspor Basketbol: TBL Şampiyonu Süper Lig’e

Geçtiğimiz sezonun TBL 1. Lig playoff şampiyonu olan Samsunspor Basketbol, bu sezon Basketbol Süper Ligi’nde mücadele etme hakkı kazandı. Koç Ilker Salman ile devam ediyorlar ve yerli oyuncu rotasyonlarının büyük bir kısmını koruyorlar. Ayrıca, yerel oyunculara takviyeler yaptılar.

Yabancı transferlerinde ise tanıdık isimlerle anlaştılar. Matt Mooney gibi tecrübeli bir oyuncu kadroya katıldı. Yerli oyuncu rotasyonlarında bazı sıkıntılar yaşanabilir gibi görünüyor, ancak genel olarak iddialı bir takım olduklarını söylemek güç. Her ne kadar dört yabancı oyuncu oldukça yetenekli olsa da, bu oyuncuları 40 dakika boyunca sahada tutmak zor olacaktır. Ligde düşme senaryosu olasılığı bulunsa da, tamamen gerçekleşmeyeceğini düşünüyorum.