Merkez Hakem Kurulu Sabri Çelik’e Emanet

Türkiye Futbol Federasyonu başkanı Nihat Özdemir’in istifa etmesinin şokunu atlatamayan spor camiası Merkez Hakem Kurulu başkanı Ferhat Gündoğdu ve kurul üyelerinin istifası ile de sarsıldı. Bu noktada, herkes, yeni MHK başkanının kim olacağını merak ediyordu.

MHK Başkanı ve Üyeleri Kimlerdir?

Türkiye Futbol Federasyonu; istifa eden Ferhat Gündoğdu’nun yerine vakit kaybetmeden bir atama gerçekleştirdi. Buna göre, yeni MHK başkanı Sabri Çelik oldu. Bunun yanı sıra, yeni Merkez Hakem Kurulu üyeleri de belli oldu.

  • Muhittin Boşat
  • Murat Ilgaz
  • Erol Ersoy
  • İsmet Arzuman
  • Orhan Erdemir
  • İbrahim Çınar
  • Hikmet Öksüzoğlu
  • Dursun Cemali Sucu

Yukarıdaki isimler de MHK üyeleri olarak görev yapacaklar.

Süper Lig Tarihinde Eşi Benzeri Görülmemiş Bir Olay Yaşandı

Süper Lig’de 2021 – 2022 sezonunun farklı olaylarla gündeme geldiğini söyleyebiliriz. Merkez Hakem Kurulu’nun başında Serdar Tatlı bulunuyordu. Ancak, Serdar Tatlı; henüz dokuzuncu haftada istifa etti. Serdar Tatlı; Türk futbolunun önemli isimlerinden birisidir. Futbolla yakından ilgilenen herkesin bildiği bu ismin MHK başkanlığı iki yıl sürdü.

Türkiye Futbol Federasyonu; istifa eden Serdar Tatlı’nın ardından yeni MHK başkanının Ferhat Gündoğdu olduğunu açıkladı. Gündoğdu’nun bu önemli görevi ne kadar sürdüreceği merak ediliyordu. Hakemlerle ilgili yaşanan sıkıntının ardından güven sıkıntısı yaşayan Ferhat Gündoğdu; MHK başkanı olarak yalnızca altı ay görev yapabildi.

Ferhat Gündoğdu ve MHK kurulu üyeleri önceki gün istifa ettiler. Bu noktada, Türkiye Futbol Federasyonu’nun atayacağı yeni MHK başkanının kim olacağı merakla bekleniyordu. TFF; Sabri Çelik’in MHK başkanı olduğunu ifade etti.

Süper Lig’in 2021 – 2022 sezonunda Serdar Tatlı, Ferhat Gündoğdu ve Sabri Çelik olmak üzere üç farklı MHK başkanının görev yapması dikkat çekiciydi. Bir başka deyişle, bu görevi ligimizde ilk defa bir sezonda üç farklı kişinin yerine getirdiğini söylemeliyiz.

Sabri Çelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1959 yılında dünyaya gelen Sabri Çelik; gençlik yıllarından başlayarak çok uzun süre lisede öğretmenlik yapmıştır. Bunun yanı sıra, 1.Lig’de hakemlik yaparak futbolla olan bağını koparmamıştır. Uzun yıllar süren hakemlik kariyerinin ardından yaşı dolayısıyla bu mesleği bırakan Çelik; yine de futboldan ayrı kalamadı.

Sabri Çelik; MHK başkanlığı görevine uzak bir isim değildir. 2004 – 2005 yıllarında da bu görevi yerine getirmiştir. Ayrıca, 2019 yılında da beş ay süreyle yine MHK başkanlığı görevini sürdürmüştür. UEFA gözlemciliğinin ardından mentörlüğe de başlayan Çelik’in görevinin başında ne kadar süreyle kalacağı merak ediliyor.

Türk futbolunun son 20 yılında birçok farklı ismin MHK başkanı olarak görev yaptığı söylenebilir. Bülent Yavuz; 16 Haziran 2000 tarihinde başladığı görevine 22 Temmuz 2004 tarihine kadar devam etmiştir. Hatta, kendisi dört yılı aşkın süreyle bu görevde kalmasıyla dikkat çeken bir isimdir.