Max Verstappen Formula 1 2021 Sezonunun Şampiyonu Olarak Önemli Bir Başarıya İmza Attı

Milyonlarca insanın nefesini tutarak izlediği Formula 1’de 2021 sezonunun şampiyonu belirlendi.

Red Bull Honda’nın genç pilotu Max Verstappen; sezonu şampiyonlukla tamamlayarak son yılların en önemli başarılarından birisine imzasını attı.

Sezonun Son Yarışını Kim Kazandı?

Formula 1’de sezonun 22. ve son yarışı Abu Dhabi Grand Prix’siydi. Yarış öncesinde heyecan doruktaydı. Verstappen ve Hamilton; kendileri adına mükemmel geçen bir sezonun ardından son yarışa eşit puanda girmişlerdi. Hollandalı Verstappen; son yarışı kazanarak Formula 1 efsanesi Hamilton’ı geride bıraktı. Sonuç olarak, Verstappen; henüz 24 yaşındayken kariyerinin ilk şampiyonluğunu elde etti.

Max Verstappen; son yarış öncesinde bir hayli iddialıydı. Yarışa pole pozisyonunda başladı. Ancak, sezonun son yarışına istediği gibi başlayamadı. Hatta, yerini Mercedes’in efsane pilotu Lewis Hamilton’a kaptırdı. Fakat, yine de ilk turda Hamilton’ı geride bırakarak birincilik koltuğunu geri almasını bildi. Formula 1 dünyasının en tecrübeli isimlerinin başında gelen Hamilton; Verstappen’in bu atağına cevap vermekte gecikmedi. Dışarıdan ilerleyerek birincilik koltuğuna bir kez daha sahip oldu. Hamilton’ın bu hareketi dikkat çekici olsa da FIA Komiserler Kurulu herhangi bir inceleme yapmamayı tercih etti.

Sergio Perez de yarışın önemli isimleri arasındaydı. Bir süreliğine liderlik koltuğunu eline geçiren Perez; kalıcı olamasa da en azından Verstappen’in Hamilton’a yaklaşmasını sağladı. Yarışta dikkat çekici olaylar da yaşandı. 54’üncü tur sırasında Williams pilotu Latifi kaza yaptı. Bu noktada, güvenlik aracı devreye girdi. Red Bull; yaşanan bu olay karşısında sessiz kalmamayı tercih ederek Verstappen’i pite çağırarak ona yarışı kazandıracak bir hamlede bulundu. Bir başka deyişle, Verstappen’in aracına yumuşak hamur lastik takmayı tercih etti.

Güvenlik aracının devreye girdiği zaman dilimini iyi kullanamayan Mercedes; belki de Hamilton’ın yarışını olumsuz etkiledi. Mercedes’in Hamilton’a geç bilgi vermesinden mütevellit Hamilton pite girmeyi başaramadı.

Latifi’nin aracının kaldırılmasının ardından yarışın son turuna start verildi. Bu noktada, tur bindirilen pilotların yarıştan çekilmesi herkesin önünü net bir şekilde görmesini sağladı. Lewis Hamilton ve Max Verstappen’in başa baş mücadelesi başlamış oldu. Sonuç olarak, Verstappen; lastik avantajını da kullanarak Hamilton’ı geçmeyi başardı.

Verstappen; sezonu 395,5 puanla ilk sırada tamamladı. Hamilton ise tüm sezon boyunca 387,5 puan toplayarak ikinciliği elde etti. Takımlar sıralamasının ilk sırasında ise tahmin edilebileceği üzere Mercedes yer alıyor. İkinci sırada Red Bull ve üçüncü sırada da Ferrari mevcut!

Max Verstappen Kimdir?

30 Eylül 1997 tarihinde Belçika’da dünyaya gelmiştir. Hollandalıdır. Babası da eski bir Formula 1 pilotu olduğu için çocukluğundan itibaren yarışlara ilgi duymuştur. 2016 yılında Formula 1 tarihinin yarış kazanan en genç pilotu olmayı başarmıştır. 2021 yılında da ilk kez dünya şampiyonu olmuştur.