Masa Tenisi Nasıl Oynanır? Masa Tenisi Kuralları Nelerdir?

Masa tenisi sporu Amerika Birleşik Devletleri’nde çok popülerdir. Bir top, bir raket ve bir masa kullanılarak oynanabilir. Bu spor 19. yüzyılın sonunda İngiltere’de geliştirilmiş ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yayılmıştır. Selüloitten yapılmış bir top ve tefe benzeyen raketlerle oynanır.

Raketin topa vurduğunda çıkardığı ses nedeniyle bu spora ping pong ya da pinpon da denmektedir. 1902 yılında masa tenisi için bir birlik ya da federasyon oluşturma girişimleri olmuştur. Ancak 1920’de 110’dan fazla ulusal federasyon tarafından kurulan Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu kuruldu.

Masa Tenisi Ekipmanları

Hangi masa tenisi ekipmanlarına bakıyoruz?

Masa Tenisi Masası

Masa tenisi, genellikle yeşil veya turkuaz renkli düz, sert bir masa ile oynanır. Masa 152 cm genişliğinde ve 274 cm uzunluğundadır. Masa yüksekliği 76 cm’dir. Sporcuların masa tenisi şampiyonalarında rahatça yarışabilmeleri için her masa için en az altı metreye on iki metrelik bir alan gereklidir. Ortadaki ağın enine yüksekliği 15 ila 25 milimetre arasında olmalıdır. Bu, ağ düzeneği olarak bilinir.

Masa Tenisi Topu

Masa tenisi topları selüloit veya benzer bir plastik malzemeden yapılır. Turuncu veya beyaz renkte olabilirler. Masa tenisi topu küreseldir ve 40 milimetre çapındadır. Ağırlığı 2,7 gramdır.

Masa Tenisi Raketi

Raket yapımında kullanılan malzemenin en az %85’ini ahşap oluşturur. Ahşap raketler genellikle pürüzlü plastik veya kauçuk kaplamalara sahiptir. Raketin topla temas eden yüzeyi pürüzsüz ve sağlam olmalıdır. Raketin topla temas eden kısmı sağlam ve pürüzsüz olmalıdır.

Masa tenisinin kuralları nelerdir? Masa Tenisi Nedir?

Masa tenisi bir raket ile oynanır. Top, alanın dışına çıkmadığı sürece iki ağ arasında hareket edecektir. Maç, tarafların önceden anlaşmasına bağlı olarak üç veya beş set olarak oynanacaktır. Oyun servis atışı ile başlar. Oyuncu topu rakip sahaya göndermeden önce kendi sahasında en az bir kez vurmalıdır. Kurallara uymayan oyuncunun rakibine bir sayı verilir. Her sayıdan sonra maçı yeniden başlatmak için bir servis atılır. Servis atan oyuncu her beş toplam puanda bir değişir. Seti 21 sayı alan oyuncu kazanır. Bir setin sonunda 20-20 eşitlik olması durumunda, her puan servis tarafından değiştirilir ve kazanan iki puan alan oyuncu olur. Oyuncular raketlerini açık elleriyle kullanarak topa havada vurarak servis atarlar. Sadece servis sırasında top rakip takımın sahasında sekmelidir.

Masa Tenisi Çiftler Maçı

Her iki tarafta da iki oyuncunun olduğu çiftler maçlarında, servis atan her zaman masanın sağ yarısındaki oyuncudur. Servis atan kişi topu çapraz olarak masanın diğer tarafına gönderir. Her iki partner de dönüşümlü olarak servis atar.

Masa Tenisi Terimleri

 • Ralli: Topun oyunda kaldığı sürenin uzunluğu.
 • Top: Oyun sırasında top, servis atacak oyuncunun eline veya havasına konulduğunda oynanır. Servisten sonra, bir rallide bir let veya sayı belirlenene kadar oyunda kalır.
 • Let’ler: Sonuç alınamayan bir ralli.
 • Sayı: Sayılan bir ralli.
 • Raket Eli: Raketi tutan el.
 • Serbest el, raketi tutmayan eldir. Serbest kol: Serbest elin kolu.
 • Oyuncu raketi veya raketi tutan elin bileğin hemen altındaki kısmını tutarak topa temas eder.
 • Top rakibin sahasına ulaşmadan veya sahayı terk etmeden önce rakibin kıyafetlerine veya rakibin taşıdığı veya giydiği başka bir şeye temas ederse top bloklanır.
 • Bir rallide topa vuran ilk oyuncu servis atan oyuncudur.
 • Geri dönen oyuncu genellikle bir ralli sırasında topa vuran ikinci oyuncudur.
 • Hakem maçı kontrol eder.
 • Masa tenisi oynandığında, bir yardımcı hakem belirli durumlarda hakeme yardımcı olur.
 • Masa tenisi oyuncuları maçın başında top hariç her şeyi giyerler.
 • Eğer bir maçta top filenin masanın dışında kalan kısmının üzerinden veya altından geçerse, topun filenin üzerinden veya altından geçtiği de kabul edilir. Masa uzantısının oyun alanının her iki ucuna kadar uzandığı kabul edilir.