Marcao Geri Dönüyor

2021/2022 sezonunun ilk haftasında oynanan Giresunspor maçında takım arkadaşı Kerem Aktürkoğlu’na saldırdığı için PFDK tarafından 8 maç ceza alan Marcao’nun önünde tek bir maç kaldı.

Brezilyalı stoper, 9. Haftada Konyaspor maçıyla beraber cezasını tamamlayacak ve 10. Haftada oynanacak Beşiktaş derbisinde bir aksilik olmazsa sahada olacak.

Bir İyi Bir Kötü Haber

Marcao’nun Galatasaray için değeri, ligdeki savunma performansının düşüklüğü bir yana Avrupa Ligi müsabakalarındaki şahane savunma performansıyla ortaya çıktı. Hem Lazio hem de Marsilya maçlarında sahada olan ve savunmanın liderliğini yapan Marcao’nun gösterdiği performans, Sarı Kırmızılıların iki maçta gol yemeden 4 puan toplamasında önemli bir etken olmuştu.

Nitekim bu maçlardan sonra Fatih Terim de oyuncusunun hakkını teslim etmiş ve bireysel olarak performansını beğendiğini ifade etmişti. Marcao’nun Beşiktaş maçında dönebilecek olması Galatasaray için iyi bir haber ancak Konyaspor maçında oynayamayacak olması ise kötü bir haber olarak nitelendirilebilir.

Konyaspor, ligin önemli ekiplerinden biri ve oynadıkları futbol ile topladıkları puan açısından ligde iyi bir konumdalar. Ligde Trabzonspor ile mağlubiyeti olmayan iki takımdan biri olan Konyaspor karşısında Galatasaray’ın savunma kurgusunu güçlendirip sahaya çıkması gerekecek.

Her ne kadar tartışmalı olsa da Sarı-Kırmızılı ekibin Çaykur Rizespor maçında çok çabuk gol yediğini gören Fatih Terim’e Beşiktaş maçı öncesi Marcao olmadan karşılaşmak istemeyeceği takımlar sorulsa kuvvetle muhtemel Konya da bu listede yer alırdı.

Bununla birlikte sakat oyuncularının birçoğu takıma katılan Beşiktaş’ın artan hücum gücü karşısında Marcao’nun defansta olacak olması da Galatasaray’ın çok önemli bir kazanımı olacak.

Marcao’nun Galatasaray Savunmasındaki Rolü

25 yaşındaki Brezilyalı stoper, geldiği ilk sezondan bu yana çeşitli özelliklerini geliştirdi. Brezilyalı olmasından ötürü iyi bir tekniği ancak nispeten zayıf gücü olan bir oyuncuyken şimdi ikili mücadelelerde rakibini yıkan ve hava toplarında rakibine top vermeyen bir oyuncu olan Marcao, bu özellikleriyle aynı zamanda defansa da liderlik ediyor.

Muslera’nın Kasımpaşa ve Rizespor maçında Taylan’a ve Berkan’a attığı paslardan kaleye doğan tehlikeler de Marcao’nun gelişiyle azalacaktır. Şu anki kadroya bakıldığında sırtı dönük bir biçimde baskıyı kırabilecek ve geriden oyun kurabilecek en ideal oyuncu da yine Marcao olacak.