60 Yaşında Ki Maradona’ya Veda Edildi

Futbolun gelmiş geçmiş en büyük isimlerinden Diego Armando Maradona‘nın vefatı, tüm dünyada ona gönül vermiş herkesi şoke etti. Arjantin ve Napoli’de yas var…

Geçtiğimiz günlerde Tigre kentindeki evinde kalp krizi geçirerek 60 yaşında hayatını kaybeden Arjantinli efsane futbolcu Diego Armando Maradona’ya Arjantin halkı veda etti. Dünyaca ünlü futbolcunun vefatının ardından, naaşı Devlet Başkanlığı binası Casa Rosada’dan alınarak Buenos Aires’teki aile mezarlığına götürüldü ve orada defnedildi.

Ayrıca Arjantinli futbol efsanesi için aile arasında özel bir tören düzenlendi. Diego Armando Maradona, Arjantin’in Buenos Aires eyaletinde Bella Vista Mezarlığında, ailesinin isteği üzerine sadece aile bireyleri ve yakın çevresinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Başkent Buenos Aires’e yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Bella Vista Mezarlığına hayranlarının oluşturduğu uzun bir konvoy ve güvenlik güçlerinin eşliğinde götürülen Maradona’nın naaşı anne ve babasının yanına defnedildi.

İtalya Basını Dünya Yıldızı’nın Vefatına Geniş Yer Verdi

Arjantinli eski futbolcu Diego Armando Maradona‘nın vefatı, 1984 ile 1991 arasında top koşturduğu İtalya’da gazetelerin ilk sayfalarında geniş bir şekilde yer buldu. İtalya Serie A takımlarından Napoli ile top koşturduğu yıllarda kazandığı başarılarla parlak bir İtalya kariyeri geçiren Diego Armando Maradona’nın 60 yaşında hayatını kaybetmesi İtalyan basınında gazetelerin ilk sayfasında yer aldı.

La Gazzetta dello Sport, Napolili taraftarların sıkça söylediği “Ho visto Maradona (Ben Maradona’yı gördüm)” tezahüratını manşetine taşırken, Maradona’nın 1986’da Arjantin’in kazandığı Dünya Kupası’nı öperken çekilmiş fotoğrafına yer verdi.

Fransız Basınında Maradona

Arjantinli efsane futbolcu Diego Armando Maradona’nın vefatı, Fransız basınında da geniş yer buldu. Le Figaro gazetesinin birinci sayfadan verdiği “Diego Maradona, başarı efsanesi ve ‘altın çocuk” başlıklı haberinde, Maradona’nın tarihin en iyi oyuncularından biri olduğu, yeşil sahalarda durdurulamadığı ve kontrol edilemediği belirtildi.

Öte yandan Equipe gazetesi ise manşetinde Maradona‘nın fotoğrafına yer vererek, ilk 19 sayfasını efsane futbolcuya ayırdı. “Futbolun büyük bölümü çarşamba günü çöktü. Asıl sorulması gereken soru, bir şekilde Maradona ile kaybolan futbolun kendisinin olup olmadığıdır” ifadesi kullanılan haberde, Maradona’nın hayatı ve kariyeri anlatıldı.