Maradona’nın Sahip Olduğu Servet ve Miras Paylaşımı

BBC’nin yaptığı habere göre geçtiğimiz haftalarda yaşama veda eden Diego Armando Maradona’nın serveti uzun süre boyunca tartışılacak Yıldız futbolcunun servetinin hesaplanmasının ardından mal paylaşımının yapılması da bir o kadar zaman alacak gibi duruyor.

Efsanenin şimdiye kadar bilinen 8 çocuğu var fakat gayri meşru çocuklarının olması iddiası özellikle mal paylaşımını büyük bir çıkmaza sokuyor.

Futbolcunun birçok gayrimenkuk, para getiren görüntü telifleri ve tüm bunların yanında Belarus’tan alınmış karada ve suda kullanılabilen bir tankının olduğu biliniyor.

Bunlar futbol efsanesinin geride bıraktığı servetinin yalnızda bir kısmı. Uzmanlar net miras belirlenmesinin de paylaşılmasınında hiç kolay olmayacağını söylüyor

Mirasçılar Kim ve Nasıl Pay Alacaklar?

Tüm servetinin yanında ünlü futbolcunun en az serveti kadar geniş bir ailesi bulunuyordu. Yaşamı boyunca 6 farklı kadın ile ilişki yaşadığı bilinen futbolcunun en az 8 çocuğunun olduğu biliniyor. Normal şartlar altında mirasının 8 çocuk arasında eşit bir şekilde bölüşülmesi gerekir.

Fakat Maradona’nın henüz bir vasiyet bırakıp bırakmadığı bilinmiyor. Arjantinli hukukçu ve gazeteciler miras paylaşımının hiç de kolay olmayacağını belirtiyor.

Öncelikle Maradona’nın servetinin gerçek boyutlarının belirlenmesi ve daha sonrasında mirasçılarının net bir şekilde bilinmesi gerekiyor.

Arjantinli bir hukuk firmasından Elias Kier Joffe BBC’ye “Miras süreci tahminimce tam bir kaos olacak ve halledilmesinin uzun süreceğini düşünüyorum” dedi.

Futbolcu uzun yıllar boyunca sadece iki kız çocuğunun olduğu ve diğer çocukların ondan olmadığı ileri sürülmüştü. Yıldızın kızları zaman zaman yaptığı açıklamalarda babalarının neredeyse bir futbol takımı kuracak kadar çocuğa sahip olduğunu söylemişlerdir.

Zamanla yıldız futbolcu 6 çocuğunun daha olduğunu kabul etti. Fakat şu anda Maradona’nın babaları olduğunu iddia eden iki kişi daha var. Kanıtlanabildiği takdirde sonrada ortaya çıkan iki çocuğunda mirastan pay alması söz konusu.

Tahmini Miras Ne Kadar?

Maradona’nın serveti hakkında kapsamlı bir döküm henüz yapılmadı. Fakat tahmini çalışmalar devam ediyor. Sporcunun kıymetli taşınır ve taşınmaz varlıkları, spor arabaları gibi çeşitli malları üzerinden hesaplama yapılıyor.

Arjantin medyası bu hesaplamalara göre efsane futbolcunun servetinin 75 milyon dolar ile 100 milyon dolar arasında olduğunu tahmin ediyor.