Maradona’nın 1. Ölüm Yıl Dönümü

Futbol tarihinin en iyi futbolcuları arasında gösterilen Arjantinli efsane futbolcu Diego Armando Maradona, 25 Kasım 2020 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Arjantinli efsane futbolcu, ölümünün birinci yıl dönümünde tüm dünyada anılıyor. Dünyanın en büyük futbolcularından biri olan Maradona’nın hayatı:

Maradona’nın Çocukluğu

Diego Armandı Maradona, 30 Ekim 1960 tarihinde fabrika işçici bir baba ile ev hanımı bir annenin beşinci çocuğu olarak Arjantin’in Lanus şehrinde dünyaya geldi. Yoksullukla mücadele eden bir ailede büyüyen Diego Armando Maradona, futbolla ilk kez kuzeni Beto Zarate’nin üçüncü doğum gününde kendisine futbol topu hediye etmesiyle tanıştı.

Maradona, tam 6 ay boyunca topun çalınmasını önlemek için geceleri yatarken topu gönleğinin içine soktuğunu anlatır. Oğlunun muhasebeci olmasını isteyen anne, birçok kez topu Maradona’nın elinden almıştır, ancak futbolun bu genç çocuğun kaderi olduğunu anlayan ailesi, onun futbol oynamasına izin vermek zorunda kalmıştır.

Maradona, dokuz yaşına geldiğinde Küçük Soğan isimli köy takımında oynamaya başladı ve takımın üst üste 140 maç kazanmasında çok büyük rol oynadı. Harika bir top sürme yeteneği olduğu görülen Maradona’nın profesyonal futbolcu olması çok uzun sürmedi.

Maradona’nın Kariyerinin İlk Yılları

Diego Armando Maradona, 17 yaşındayken Argentinos Juniors’un A takımına yükselmeyi başardı. Argentinos Juniors formasıyla gösterdiği performansla Boca Juniors’un dikkatini çeken Maradona, 1981 yılında Boca’ya transfer oldu. Diego Armando Maradona, Boca Juniors formasıyla yaşadığı şampiyonluğun ardından Avrupa’nın Yolunu Tuttu

Barcelona ve Napoli’de Geçen Yıllar

Boca Juniors formasıyla kendini gösteren Maradona, 1982 yılında Barcelona’nın yolunu tuttu. Barcelona formasını 2 yıl boyunca giyen Maradona, Barcelona ile 1983 yılında Kral Kupası, İspanya Süper Kupası ve La Liga şampiyonluğuna ulaştı. Maradona, 1984 yılında ise isminin asla unutulmayacağı bir takıma transfer oldu.

Barcelona’dan Napoli’ye transfer olan Maradona, Napoli formasıyla inanılmaz başarılar yakaladı. Diego Armando Maradona, Napoli formasıyla çıktığı 259 maçta tam 115 gol attı. Maradonalı Napoli, Arjantinli futbolcu sayesinde İtalya’nın güçlü ekipleriyle mücadele edebilecek seviyeye geldi.

Napoli, Maradona’nın takımda forma giydiği dönemde 2 Serie A Şampiyonluğu, birer UEFA Kupası, İtalya Kupası ve İtalya Süper Kupası kazanmayı başardı ve İtalya’nın başarılı takımlarından biri oldu.

Futbolda Son Dönem

Maradona, Napoli’den sonra Sevilla ve Newell’s Old Boys takımlarında forma giydi. Efsane 10 numara, son olarak eski takımı Boca Juniors’ta mücadele etti ve 1997 yılında futbolu bıraktı. Diego Armando Maradona, kariyeri boyunca çıktığı 588 maçta 312 gol kaydetti.

Milli Takım Kariyeri

Maradona, Arjantin milli takımıyla 1986 ylında FIFA Dünya Kupası’nı kazandı ve dünyanın en önemli oyuncularından biri oldu. Arjantin milli takımıyla 91 maça çıkan Maradona, 34 gol attı. Efsane futbolcu, 1986 Dünya Kupası Finali’nde İngiltere’ye elle attığı gol için daha sonra Tanrı’nın eli taibirini kullandı ve bu tabir tüm dünyada bilinir bir hale geldi. Maradona’nın aynı maçta 60 metre top sürdükten sonra 5 kişiyi çalımlayıp attığı gol ise 2002 yılında FIFA’nın yaptığı oynama sonucunda 20. Yüzyılın golü seçildi.