MARADONA FAKİR ÖLDÜ

Geçtiğimiz günlerde Futbol tarihinin gelmiş geçmiş en büyük yıldızı olarak kabul edilen 60 yaşındaki Diego Armando Maradona geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayata gözlerin yumdu. Maradona için onunla yakın olan Arjantinli gazeteci Luis Ventura, efsane futbolcu için “Banka hesabında neredeyse hiçbir şey kalmamıştı, fakir öldü” sözlerini kullandı.

Maradona hayatı aşırılık içinde yaşaması nedeniyle öldüğünde hesabında 75 bin sterlinden (781 bin 943 TL) daha az para vardı. Çevresindeki insanların cömertliğinden yararlanan Dünya futbolunun gelmiş geçmiş en iyi ’10 numarası’ olan Arjantinli futbolcunun öldüğünde yaklaşık 33 milyon sterlin (344 milyon 54 bin TL) vergi borcu olduğu kaydedildi.

VERGİ KAÇAKÇILIĞI İLE SUÇLANIYORDU

Diego Armando Maradona‘nın İtalya’da uzun süredir devam eden vergi kaçakçılığı suçlamalarıyla mücadele ederek, aklanmasında baş gösteren isimlerden ve Maradona’nın yakın arkadşlarından biri olan Avukat Angelo Pisani’de efsanenin çok az parası olduğunu doğrulayarak; “İmkanının ötesinde yaşadı ve çok cömertti” ifadelerini kullandı.

Pisani:  “Parasının nereye gittiğini bilmek istiyorsanız, onu çevreleyen ve onu kullanan insanlarla konuşun. Cebinde hiçbir zaman 100 Eurodan fazla olmamıştı” diyerek açıklamasını sürdürdü. Maradona’nın sağlık sorunlarıyla baş ettiği bilinen son dönemde ailesinin yanında olmayışına öfke duyan Pisani; “Napoli’de olsa evinde yalnız başına ölmezdi. Tıbbi yardımlar konusundaki gecikmeler tespit edilecektir ama o akşam kimsenin onun yanında olmaması kabul edilemez.

Herkes bana Maradona’nın yalnız başına olduğunu söylüyor. Bu, saçmalık! Birkaç gün önce kritik bir beyin ameliyatı geçirmiş ve sevgiye ihtiyacı vardı. Oğlu Diego Junior, Covid olmasaydı yanında olacaktı. Yanında olup ona şefkat ve sevgi gösterecekti. Babasının nasıl öldüğünü bilmeli. Açıklığa kavuşturmalıyız. O, babasını çok sevdi ve şimdi acı çekiyor” açıklamasında bulundu.

MARADONA’NIN SERVETİ

Tigre’de ki evinde uykusu sırasında geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden Diego Armando Maradona’nın 150 milyon sterlin (1 milyar 566 milyon 337 bin TL) değerinde mal varlığı olduğu belirtildi. Bu mal varlığında; mücevherler, arazi, Buenos Aires’in merkezinde bir bina, birkaç daire, 6 lüks araba, Küba ve İtalya’daki yatırımlar ile Çin’deki futbol okullarının bulunduğu ayrıca Maradona için Belarus Kulübü Dinamo Brest’in fahri başkanı olarak yılda 15 milyon sterlin kazandığı söyleniyor.