Mame Baba Thiam’ın Futbol Kariyeri

Mame Baba Thiam, 9 Ekim 1992 tarihinde dünyaya geldi. Şu anda Türkiye Süper Lig kulübü Fenerbahçe’de forvet olarak oynayan Senegalli profesyonel bir futbolcudur.

24 Haziran 2019’da Thiam, iki yıllık sözleşme ile Türkiye Süper Lig Kasımpaşa takımına katıldı. Kulüp maçına 18 Ağustos’ta Trabzonspor’a karşı çıktı. Sonraki maçta Alanyaspor’a 4-1 mağlubiyetle kulüp için ilk golünü attı.

Nguidile, Louga Bölgesi’nde dünyaya gelen Mame Thiam, genç yaşta İtalya’ya gitti. 2007-08 sezonunda İtalya’nın diğer bölge temsilcilerine karşı düzenlenen Coppa Nazionale Primavera için Veneto bölgesi Allievi takımına seçildi. Kulüp seviyesinde, Venedik belediyesinin anakara bölgesi Chirignago Real San Marco için oynadı.

Inter Yolculuğu

Inter’in Allievi Nazionali 17 yaş altı takımına girdi, normal sezonda 4 gol attı. Inter’in 20 yaş altı Primavera takımının Denis Alibec, Mattia Destro, Simone Dell’Agnello, Giuseppe Angarano ve Longo gibi birçok forvet oyuncusu olması nedeniyle, Thiam Ağustos 2009’da Sassuolo’nun Primavera takımına gitti. Emilia-Romagna tarafı da Alberto Gallinetta’yı aldı ve korudu.

Sezon boyunca Inter, Sassuolo ile karmaşık bir anlaşma yaparak Thiam’ın Sassuolo’ya Ocak 2010’da Mame Thiam’ın takıma ücretsiz bir şekilde katılmasına izin verdi. Daha sonra Mame Thiam, 30 Ağustos’ta Inter’e katıldı. Inter Primavera takımı ile normal sezonda Dell’Agnello, Alibec ve orta saha oyuncusu Milan Jirásek’in arkasında 4 gol attı.

6 Şubat 2018’de Mame Thiam, tıbbi muayeneyi geçtikten sonra Esteghlal ile 1.5 yıllık bir sözleşme imzaladı. Ligde giymesi için 25 numaralı forma verildi, ancak boş olduğu için AFC Şampiyonlar Ligi’nde favori 7 numaralı formasını giymeyi tercih etti.

Thiam, 8 Şubat’ta, 82. dakikada Ali Ghorbani’nin yerine geçerek Sepidrood’a karşı 3-0 galibiyetle ilk çıkışını yaptı. Esteghlal için ilk maçına Al-Hilal’e karşı Şampiyonlar Ligi maçında başladı ve kulüp için ilk golünü attı. Hedef, Esteghlal’in AFC Şampiyonlar Ligi tarihindeki 200. golüydü ve bu kilometre taşına ulaşan ilk İran takımı oldular.

Türkiye Serüveni

24 Haziran 2019’da Thiam, iki yıllık sözleşme ile Türkiye Süper Lig Kasımpaşa takımına katıldı. Kulüp maçına 18 Ağustos’ta Trabzonspor’a karşı çıktı. Sonraki maçta Alanyaspor’a 4-1 mağlubiyetle kulüp için ilk golünü attı.

18 Ağustos 2020’de Thiam, Süper Lig kulübü Fenerbahçe’ye üç yıllık sözleşme ile katıldı.