Luiz Gustavo ve Mert Hakan’a Islık

Fenerbahçe 30 Eylül tarihinde çıktığı UEFA Avrupa Ligi Grup müsabakasında kendi sahasında Olympiakos’a karşı 3-0’lık ağır bir mağlubiyet aldı ve gösterdiği performans nedeniyle sert eleştirilere maruz kaldı.

Bu eleştirilerin belki de en serti oyundan çıkan Mert Hakan Yandaş ve Luiz Gustavo’nun taraftarlar tarafından ıslıkla protesto edilmesiydi. Benzer bir senaryo çok yakın bir zamanda Galatasaray’ın da başına gelmiş ve Deandre Yedlin başta olmak üzere birkaç oyuncu ıslıklanarak protesto edilmişti.

Oyuncular Neden Islıklanır?

Oyuncuların ıslıklanması, bazen gerçekten oyuncu performansıyla ilgili olsa da aslında ortaya çıkan sonucun eleştirilmesi mesajı olarak algılanması gereken bir durum. Bu durumu açacak olursak, eğer iyi bir taktik ortaya konulamadıysa veya ortaya konulan taktikte değerlendirilen parçalar iyi işlemedi veyahut taktiğin ortaya çıkmasını engellediyse futbolu en basit duygularla yaşayan paydaş olan taraftarlar ortaya çıkan sonucu ve taktiksel parçayı protesto etme hakkını kendilerinde görürler.

Kendi sahasında Olympiakos’a karşı oynayan Fenerbahçe’nin baştan sona kadar taktiğinin işlemediği ortada, bununla beraber Luiz Gustavo ve Mert Hakan da kötü performanslar gösterince taraftarın tepki göstermesi oldukça normal. Bugün futbol toprak sahada oynanan ve sadece amatör duygularla izlenen bir spor değil.

Taraftarlar hem ceplerinden hem de vakitlerinden çok ciddi bir fedakarlık yaparak takımlarını desteklemeye geliyorlar ve bu fedakarlığın karşılığında iyi bir performans görmek istiyorlar. Taraftarı akil bir organizasyon olarak değerlendirip onları hareketleri neticesinde eleştirmek ise havanda su dövmekten veya suç bastırmaktan daha öteye giden bir şey değil.

Luiz Gustavo ve Mert Hakan Neden Islıklandı?

Luiz Gustavo’nun Fenerbahçe için en önemli özelliği takıma kattığı dinamizm. Hücum aksiyonları kapsamında risk almayı seven bir yapısı olmayan Luiz Gustavo’nun Fenerbahçe’nin yaşadığı taktiksel dönüşüm içerisinde yaşı ve oyun tarzı gereği kendisini dönüştüremediği için ıslıklandığını söylemek mümkün.

Yanında kreatif bir oyuncu olduğu takdirde 4-2-3-1 gibi bir taktikte sırıtmayan Brezilyalı orta saha dün bu eklemlenememiş oyununa pas hatalarını ekleyince de taraftarın tepkisini çekmiş oldu. Mert Hakan konusunda ise durum biraz daha farklı.