Lionel Messi Ballon D’Or’un Sahibi Oldu

Futbolseverlerin büyük bir merakla bekledikleri gün gelip çattı. France Football tarafından verilen Ballon D’Or ödülü sahibini buldu. Lionel Messi, bu ödülü sekizinci defa kazandı. Aslında bu sonuç, hiç kimse için sürpriz olmadı. Başta ünlü İtalyan gazeteci Fabrizio Romano olmak üzere birçok spor muhabiri, sosyal medya hesapları aracılığıyla kazananın Lionel Messi olduğunu günler öncesinden duyurmuşlardı.

Arjantinli Oyuncu Bu Ödülü Daha Önce Yedi Kez Kazanmıştı

Lionel Messi, Cristiano Ronaldo ile beraber futbolun son yirmi yılına damga vurmuş bir isim! Arjantinli yıldız, Ballon D’Or ödülünü ilk kez 2009 yılında kazandı. O dönem 22 yaşında olan oyuncu, durdurulamaz bir form grafiğine sahipti. Söz konusu form grafiğinin bir karşılığı olarak Ballon D’Or ödülünü 2010, 2011 ve 2012 yıllarında da kazandı. Bu ödülü üst üste dört defa kazanarak ulaşılması pek mümkün olmayan türden bir başarıya imza attı.

Arjantinli yıldız, yirmili yaşlarının ikinci yarısında bir Ballon D’Or daha kazandı. Yakından takip edenlerin bildiği üzere Barcelona, 2014 – 2015 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi’nde şampiyon oldu. O sezon harika goller atarak takımının bu başarıyı elde etmesini sağlayan Arjantinli yıldız, 2015 yılının Ballon D’Or ödülüne layık görüldü.

Lionel Messi, otuzlu yaşlarına sıkıntılı başladı. Barcelona, eskisi kadar iyi gitmiyordu. 2018 – 2019 sezonunda La Liga’da şampiyon olan İspanyol kulübü, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Liverpool karşısında büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Lionel Messi, 2019 yılı boyunca ortaya koymuş olduğu performans dolayısıyla Ballon D’Or ödülüne layık görüldü. 2021 yılı, Lionel Messi için harika geçti. Arjantinli yıldız, her ne kadar Barcelona ile güzel başarılar elde edemese de Arjantin milli takımı ile Copa America’da şampiyon oldu. Futbolseverler, o yılın Ballon D’Or ödülünün Robert Lewandowski’ye verileceğini düşünüyorlardı. Fakat, Lionel Messi, 2021 yılının Ballon D’Or ödülünü kazanmayı başardı. Ödülü yedi defa kazanarak destekçilerini sevindirdi.

Ballon

Lionel Messi Dünya Kupası Başarısı Sayesinde Ballon D’Or Kazandı

2022 yılının Kasım ayında başlayan Dünya Kupası’na Katar ev sahipliği yaptı. Arjantin, gruptaki ilk maçında Suudi Arabistan’a mağlup oldu. Ancak, sonrasında Meksika ve Polonya’yı yenerek gruptan çıkmayı başardı. Son 16 turunda Avustralya’yı, çeyrek finalde Hollanda’yı, yarı finalde Hırvatistan’ı, finalde de penaltı vuruşları sonucunda da Fransa’yı mağlup ederek Dünya Kupası’nı müzesine götürdü. O dönem 35 yaşında olan Lionel Messi, Dünya Kupası’nı kazanan takımın kaptanı olarak kariyerindeki tek eksiği tamamlamış oldu.

Dünya Kupası zaferi, tahmin edebileceğiniz üzere Lionel Messi’ye sekizinci Ballon D’Or’u getirdi. 36 yaşındaki oyuncu, 30 Ekim 2023 günü gerçekleştirilen törende bu ödülü son kez kazandığını söyledi. Oylama sonucunda Erling Haaland ikinci, Kylian Mbappe üçüncü olmayı başardı. Arjantinli oyuncu, kariyerine Inter Miami’de devam ediyor.