Latin Derbisinde Tarihi Olay

5 Eylül tarihinde oynanan 2022 FIFA Dünya Kupası CONMEBOL elemelerinde oynanan Brezilya-Arjantin maçında tarihi bir olay yaşandı. Güney Amerika derbisi olarak da bilinen Brezilya-Arjantin maçı, Brezilyalı bir sağlık görevlisinin 4 Arjantinli futbolcuyu karantinaya almak için sahaya girmesi sebebiyle ertelendi. 6. Dakikada Brezilyalı görevlinin sahaya girmesiyle duran maç, Arjantin takımının sahayı terk etmesinden sonra ertelendi.

Sahaya giren Brezilyalı yetkililer, Arjantinli futbolcular Emiliano Martinez, Christian Romero, Giovanni Lo Celso ve Emiliano Buendia’yı protokollere uymadıkları gerekçesiyle sınır dışı etmek için sahaya girdiler. Arjantinli oyuncular, Brezilyalı sağlık görevlileriyle uzun süreli bir tartışma yaşadıktan sonra sahayı terk etti. Arjantin milli takımının kaptanı Lionel Messi, takımı sahayı terk etmeden önce uzun süre boyunca görevlilerle tartıştı.

Bu olay sonrasın herkes Latin derbisinde yaşananları ve sonrasını daha çok merak etmeye başladı.

Heyecanlı Başlamıştı

10 takımlı grupta 8. Maçta karşı karşıya gelen Brezilya ile Arjantin arasındaki maçın büyük bir heyecana sahne olması bekleniyordu. Brezilya’nın Sao Paulo şehrindeki Neo Quimica Stadyumu’nda oynanan Brezilya – Arjantin maçı, Brezilya Sağlık Gözetim Ajansı (ANVISA) görevlileri, Arjantin forması giyen oyuncuların yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını kapsamında alınan önlemlere uymadığını fark etti ve bu oyuncuları sınırdışı etmek için sahaya girdi.

Hakem Jesus Valenzuela, maçı 6. Dakikada durdurdu. Arjantin takımı, oyuncularının sınır dışı edilme talebinden sonra sahayı terk etti. Arjantin milli takımının teknik direktörü Lionel Scaloni, yaptığı açıklamada bu durumun maçtan önce kendilerine belirtilmediğini ifade etti.
Arjantin Futbol Federasyonu da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda maçın ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu.

İngiltere’den Gelenleri Almaya Girdi


Brezilya, Covid-19 önlemleri kapsamında son 14 gün içinde İngiltere, Güney Afrika, Kuzey İrlanda ve Hindistan’da bulunmuş kişilerin ülkeye girmesine izin vermiyor. ANVISA yetkilileri, İngiltere Premier Lig’de top koşturan Arjantinli oyuncular Emiliano Martinez, Christian Romero, Giovanni Lo Celso ve Emiliano Buendia’nın ülkelerine dönmesini talep etmişti


ANVISA yetkilileri, yaptıkları açıklamada bu 4 oyuncunun son 14 gün içinde İngiltere’de bulunduğunu, ancak buna rağmen Brezilya Göç İdaresi’nin ülkeye giriş yapacak kişilerden istediği yemin belgesinde son 14 gün içinde İngiltere’de bulunmadıklarına dair bir belge imzaladıklarını belirtti.