Kylian Mbappe kimdir?

Bugün sizleri tarihe altın harflerle geçecek, gelecek vaat eden genç futbolculardan biriyle tanıştıracağız. Fransa milli takımında ve oynadığı takımlarda büyük başarılara imza atmış ve önümüzdeki yıllarda da başarılarını katlayacak bir oyuncu: Kylian Mbappé!

Kylian Mbappé’nin Hayatı

Kylian Mbappé 20 Aralık 1998’de Bondy, Fransa’da doğdu. Cezayirli annesi ve Kamerunlu babası eski hentbol oyuncularıydı. Kylian sporu seven bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kardeşlerinin hepsi futbol hayranıydı. Kylian’ın futbola olan ilgisi genç yaşta başladı. Babasına göre, Kylian’a altı yaşında koçluk yapmaya başladı.

Mahallesinden kaçmak isteyen Kylian, futbolun en iyi yol olduğunu biliyordu. Futbol onun her şeyden çok sevdiği bir şey. Fransa Futbol Federasyonu tarafından tanınacak kadar ünlü olan genç yıldız, gelecekteki öneminin işaretlerini şimdiden gösterdi.

Monaco yeni bir yıldıza hoş geldin diyor

Kylian Mbappé çocukluğundan ve Chelsea’nin genç takımında oynadığından beri büyük takımların dikkatini çekiyor. Yıldızının asıl parlayacağı yer olan Monaco Genç takımına katıldı.

“Genç yıldız” unvanını sonuna kadar hak eden mbappé, bir başka Fransız yıldız Thierry Henry’ye ait Monaco rekorlarını geride bıraktı. Bir maça başlayan ve gol atan en genç Monaco oyuncusu oldu. Monaco ile 2016 yılında 3 yıllık sözleşme imzaladı ve ilk kontratını aldı.

Monaco’da oynadığı yıllar boyunca Mbappé hem ülkenin hem de Avrupa’nın büyük kulüpleri tarafından takip edildi. Takımı 2017 yılında Şampiyonlar Ligi’nde yarı finale kadar yükseldi. Aynı yıl Fransa Ligue 1 şampiyonluğunu da kazandı.

Mbappé ve Paris Saint-Germain macerası

Ağustos 2017’de Fransa’nın en büyük kulüplerinden biri olan Paris Saint-Germain’e kiralanan Mbappé, ilk sezonunda adını tüm dünyaya duyurmayı başardı. Mbappé hem hücumda hem de savunmada aktif rol oynayan ve takım arkadaşları tarafından beğenilen bir forvet.

Mbappé piyasa değeri ve transfer haberleriyle de sansasyon yaratıyor. Yıldız oyuncu Paris ekibindeki ilk yılını kiralık olarak geçirdi ve Fransa’nın en pahalı genç ve en pahalı oyuncu transferi olarak tarihe geçti. 145 milyon avro ve 35 milyon avroluk ek harcamayla Fransa’nın en değerli genci ve en pahalı oyuncusu oldu.

Mbappe, kariyerine Neymar Di Maria ve Cavani gibi yıldızlarla birlikte oynadığı Paris Saint-Germain’de devam ederken her geçen gün kendini geliştiriyor. 2018-2019 sezonunda Ligue 1 Yılın Oyuncusu ödülünü kazandı. Hem 2018 – 2019 hem de 2019 – 2020 sezonlarında Paris şampiyonu oldu. 2019-2020 sezonunda Şampiyonlar Ligi ikincisi oldu.

Mbappé ve Fransa Milli Takımı

Fransa milli takımının genç takımlarında ve A milli takımda forma giyen Mbappé, katıldığı turnuvalarda takımı adına attığı gollerle rakiplerinin korkulu rüyası haline geldi. Genç yıldız, 2016’da UEFA 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nı kazandıktan sonra 2018’de hızını artırarak FIFA Dünya Kupası’nı kazandı.

Ödüllere doymayan yıldız!

Mbappé kazandığı kupaların yanı sıra önemli uluslararası birincilik ödülleri ve onurlandırmalar da aldı; 2017’de Golden Boy, 2018’de FIFA Dünya Kupası En İyi Genç Oyuncu ödülü,

2017 ve 2018’de Yılın Fransız Futbolcusu gibi prestijli ödüllere layık görüldü.