KULÜPLERİN BEKLEDİĞİ HABER RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

Resmî Gazete’de yürürlüğe giren yönetmelik, Gençlik ve Spor Hizmetleri Kanunu’nun alakalı maddesinin uygulamasına ait usul ve esasları değiştiriyor.

Bahsedilen yönetmelik kararınca; Tescillenmiş ve Türkiye Cumhuriiyetinde faaliyetine devam eden kulüpler ve şirketlerin sporculara ödediği ücretler artık Türkiye futbol federasyonunun belirlediği açılan hesaba yatıralacak o hesap üzerinden takibi ve denetimi yapılacak.

Yönetmeliğe nazaran, aktarılacak payın belirlenmesinde, ancak sporculara ödenen ücretler üstünden tevkif edilen ve süresinde beyan edilerek vergi dairesine vadesinde ödenen gelir vergisi fiyatları dikkate alınacak.

İşverene naturel olarak ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet ederinde verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatler ücret niteliğinde vergilendirilmekte olup;

sporculara, bu faaliyetlerine ait olarak aylık ücret, başarı primi, maç başı ücreti, imza parası, görüntü hakkı ve sair adlarla meydana getirilen ödemeler ve sağlanan menfaatler de ücret kapsamında değerlendirilecek.

PERSONEL ÜCRETLERİ BU KAPSAMA DAHİL EDİLMEDİ

Tevkifata naturel olarak tutulan sporcular dışındaki öteki spor elemanları, çalıştırıcı personel ile yönetimsel hizmetler, yardımcı hizmetleri ve öteki görevlerde çalışan personelin ücretlerinden tevkif edilen vergilerin bu kapsama girmediği kaydedildi.

Öngörülen destekten faydalanacak sporcu ve kuruluşlar Öngörülen yardımcı uygulamasından amatör spor dallarında etkinlik gösteren; Gençlik ve Spor Bakanlığı ya da TFF’ye tescil edilmiş ve bizim ülkemizde faaliyette bulunan spor kulüpleri, Türkiye Futbol Federasyonu ya da bağımsız spor federasyonlarına kayıt ve tescilini yaptıran sportif alanda faaliyette bulunan kapital şirketleri faydalanabilecek.

KARARI GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI VERECEK

Gençlik ve Spor Bakanlığı hususi hesabına aktarılan tutarların yüzde 70’i ödenen vergi tutarlarıyla orantılı olarak amatör spor dallarında kullanılmak suretiyle alakalı işverenin hususi hesabına aktarılacak. Kalan yüzde 30’u ise Gençlik ve Spor Bakanlığınca alakalı madde kriterlerine nazaran puanlama yapılarak durumu müsait olan spor kulüpleri ve kapital şirketlerine aktarılacak.

Yönetmelik, 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak suretiyle yürürlüğe girdi. Resmî Gazete’de yürürlüğe giren yönetmelik, Gençlik ve Spor Hizmetleri Kanunu’nun alakalı maddesinin uygulamasına ait usul ve esasları değiştiriyor.

Bahsedilen yönetmelik kararınca; Tescillenmiş ve Türkiye Cumhuriiyetinde faaliyetine devam eden kulüpler ve şirketlerin sporculara ödediği ücretler artık Türkiye futbol federasyonunun belirlediği açılan hesaba yatıralacak o hesap üzerinden takibi ve denetimi yapılacak.