Kreatin Ne Zaman Alınmalı? Kreatin Egzersizden Önce mi Sonra mı Alınmalıdır?

Kreatin almak için en uygun zamanı vücudunuza göre planlamanız önemlidir. Bu besini egzersizden sonra kullanmak en iyisidir. En iyi karbonhidratlarla birlikte alınır. Tek dozda alınan üç gram kreatin yeterlidir. Eğer kişi yükleme aşamasında ise 3 gramlık doz gün içine yayılabilir.

Müsabakalarda yarışan sporcuların kreatin alım saatleri değişebilir. Bu sporcular için kreatin en iyi antrenman öncesi ve sonrası tüketilir. Bunun ana nedeni ani etkisidir. 3 gram kreatinin etkisi bir hafta boyunca devam eder.

Kreatin ne zaman alınmalıdır?

Bireylerin spordan önce veya sonra kreatin almak için farklı tercihleri vardır. Antrenmandan 30 dakika önce kreatin alan kişiler, yarım saat önce almayı tercih edeceklerdir. Kreatinin ilk dozu bir karbonhidrat veya protein içeceği ile tüketilmelidir. Bu içeceklerle birlikte ikinci doz alınmalıdır. Antrenmandan 30 dakika önce tüketilen kreatin kaslardaki enerji tüketimini artırır. Yapı kreatin ile doyurulur.

Antrenmandan sonra kreatin tüketen bireyler kas stoklarını yenilerler. Kas hücre hacmi artar ve büyüme gerçekleşir. İnsüline benzer bir büyüme hormonu salgılanır ve dozajı maksimuma çıkarır. Antrenman sonrası kreatin kasları hazırlar. Şu anda kreatini karbonhidratlarla birleştirmek en iyisidir.

Kreatin içmenin en iyi yolu nedir?

Kreatin en iyi protein veya karbonhidrat içeren bir içecekle tüketilir. Kreatin, spor salonunda yoğun egzersiz yapan kişiler için faydalıdır. Bu nedenle kreatinin yavaş aerobik aktivite üzerinde herhangi bir etkisi olmayacağı söylenebilir. Bu madde açısından zengin gıdalar tüketiyorsanız kreatin takviyesi yapmanın bir faydası olmayabilir.

Kreatin açısından zengin içeceği hazırlamak için aşağıdaki talimatları takip edebilirsiniz:

  • 3 g kreatin monohidrat hazırlanır. Kreatin Monohidrat en güvenilir takviye yapısıdır. Bunun yerine sıvı, nitrat veya etil ester kullanabilirsiniz.
  • Karışım 400ml su ile tüketilmelidir.
  • Su yerine 400 ml protein tozu shake içmeyi de tercih edebilirsiniz.

Yüksek Kreatin Kinaz Ne Anlama Gelir?

Yüksek kreatin kinaz, kalbe ve vücudun iskelet sistemine zarar verebilir. Temel hücresel bileşenlerden biri olan bu madde birçok sağlık sorununa neden olur. Kandaki kreatin kinaz seviyesi arttığında kas yıkımı da artar.

Kreatin kinaz tek başına kas hastalıklarının tedavisinde etkili değildir. Birçok klinik tanı gerekmektedir. Doğru tanı koymak için troponin veya kreatinin gibi vücuttaki elektrolit seviyelerinin kontrol edilmesi önemlidir.

Kreatin kilo alımına neden olabilir mi?

Kreatin, protein takviyeleri ile birlikte tüketildiğinde kilo alımına neden olabilir. Bu kilo artışlarının başlıca nedeni ödemdir. Atletik performansı artırmak için yaygın olarak kullanılan besin takviyesi kreatin harika bir seçim olabilir. Genellikle mono-hidrat formunda bulunan bu madde, proteinin yapı taşıdır. Yüksek konsantrasyonu nedeniyle vücut için önemli bir yakıt kaynağıdır.

Araştırmacılar kreatinin kas kütlesini artırmaya yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Ancak yorgunluk da azalır. Bu madde kilo almak isteyen kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bazı insanlar kreatinin kilo alımına neden olabileceği gerçeğinin bir yan etki olduğuna inanmaktadır.