KISA SÜREN AVRUPA SÜPER LİGİ

19 Nisan 2021 tarihi itibariyle adına ‘Avrupa Super Ligi’ (ESL) denilen yeni bir lig doğdu. İngiltere Premier Ligi’nden 6 (Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United ve Tottenham) İspanya La Liga’dan 3 (Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid) ve İtalya Seria A’dan da 3 (Milan, Inter Milan ve Juventus) takım olmak üzere şimdilik 12 kurucu takımdan oluşan yakın zamanda 3 takımın daha kurucu takımlar arasına girmesiyle toplam 15 takımdan oluşacak ve  lig başlarında belirlenecek 5 takımla birlikte lig 20 takımla başlayacak. Kurulan bu lige  İspanya La Liga takımlarından Real Madrid başkanı Florentino Perez başkanlık edecek.

ESL maçlarının hafta arası oynanacağı,takımların ulusal liglerinde de oynamaya devam edecekleri açıklandı. Ayrıca açıklamada ilk sezonun en kısa sürede başlayacağı belirtildi.

ESL’de MAÇLAR NASIL OYNANACAK

Avrupa Süper Ligi 15 kurucu üyesine ek olarak 5 takım ile beraber 20 takımın yarışacağı bir format olması bekleniyor. Geriye kalan 5 kulüp her yıl önceki sezondaki başarısına göre belirlenecek. Maçlar hafta arası oynanacak. Ağustos’ta başlaması planlanan ligde kulüpler 10’arlı olarak iki gruba ayrılacak. Her grubu ilk 3 sırada bitiren kulüpler otomatik olarak çeyrek finallere yükselecek. Grupları 4 ve 5. sırada bitiren takımlar ise play-off’ta şanslarını deneyecekler. Ayrıca Erkek ligi sonrası mümkün olan en kısa sürede kadın futbol kulüpleri için de bir lig kurulacak.                        

ESL’YE KİMLER KARŞI ÇIKIYOR

UEFA, kurulan bu lig için “Gülünç girişim” ifadesini kullandı ve bunu durdurmakiçin mümkün olan tüm tedbirlerin alınacağını belirtti. UEFA ayrıca daha önceden yaptığı uyarıyı da tekrarlayarak, yeni ligde oynanacak futbolcuların yerel ligler ve Avrupa liglerinden men edilebileceğini, ülkelerinin milli takımlarında forma giymelerine izin verilmeyebileceğini açıkladı.

FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği)’de yapılan bu girişimi onaylamadığını açıkladı. FIFA Avrupa Süper Ligi’ne kopuk lig olarak adlandırıldı ve futbol yapısının dışında üstüne basarak belirttiler. Bu kopuk lig olarak adlandırdıkları oluşumu asla desteklemediklerini de sözlerine eklediler. FIFA ayrıca önceden yaptığı açıklamada kurulan bu ligi tanımayacağını ve bu ligde yer alan futbolcuları Dünya Kupası’nda oynamaktan men edebileceğini duyurmuştu.