Kiev Teknik Direktörünün İsyanı

Ukrayna temsilcisi olan Dinamo Kiev’de teknik direktör olan Mircea Lucescu zorlu Juventus karşılaşması öncesinde bazı açıklamalarda bulundu. Lucescu yaptığı açıklamalarında adeta isyan etti. VAR sistemine en başından beri karşı olduğunu belirten teknik adam açıklamalarının büyük bir kışında Var Teknolojisini eleştirdi.

Ukraynalı Teknik Adamdan Var Açıklaması

Şampiyonlar Ligi, Juventus maçı öncesinde açıklama yapan Dinamo Kiev Teknik Direktörü Mircea Lucescu VAR sistemine isyan etti.

Sisteme ilk günden beri karşı olan 75 yaşındaki teknik adam, “UEFA Avrupa’nın her yerinden teknik direktörleri bir araya getirdiği ilk günden beri görüşlerimi aktardım. Michel Platini’ye VAR’a karşı olduğumu söyledim çünkü oyunun güzelliğini ve dinamizmini öldürecekti.” dedi.

Gerçek oyun ile video arasında büyük farklar olduğunu belirten Lucescu, gerçekte oldukça hafif olan bir hareketin videoda olduğundan daha sert görünebileceğini ve hakemler maçı video üzerinden yönlendirmesinin yanlış olacağın belirtti.

Bu durumun takımlarında maç esnasında sık sık kırmızı kart göreceğini ve bu nedenle eksik oyuncu ile oynamak zorunda kalacağını sözlerine ekledi.

İsyan Edilen VAR Sistemi Nedir?

Var sisteminin ne olduğuna baktığımızda ise,

maçı yöneten hakemlerin skoru etkileyebilecek bir pozisyonda kararsız kalmaları halinde, saha kenarına kurulan ekrandan pozisyonu tekrar izleyip, karar verebilmelerini sağlayan bir sistemdir.

Ayrıca, kurulan özel bir VAR odasında yer alan ayrı bir hakem heyeti de maçı çok sayıda ekrandan farklı açılardan takip eder ve tartışmalı pozisyonları tekrar izleyerek maçı yöneten hakeme ne olması gerektiğini, durumu hızlı bir şekilde bildirir.

VAR sisteminin devreye girdiği genel durumlar topun çizgiyi geçip geçmediğine bağlı olarak alınması gereken gol kararları, penaltı, direkt kırmızı kart, hakemin yanlış oyuncuya kart göstermesi gibi sıralanabiliyor.

VAR sisteminde hakem de yine saha kenarından ekrandan izleme yapıyor ya da vermiş olduğu kararın doğru olduğunu söyleyerek maça devam edebiliyor.

VAR odasında bulunan hakem heyeti sadece sahadaki hakemin kararlarını, pozisyonu tekrar izlediklerini söylemek dışında herhangi bir başka müdahalede bulunamıyorum. Maç esnasında VAR sistemi bulunsa da son kararı yine maçın orta hakemi veriyor.