Kazım Kazım’a Yapılan Saldırı

İngiltere Championship ekiplerinden biri olan Derby Country’de forma giyen Kazım Kazım, ülke futbolunda artan ırkçılık sorununun son mağduru olan isim olan.

Geçtiğimiz sezondan bu yana birçok maçta siyahi sporculara yönelik yapılan ırkçı saldırılan mağduru olan sporcuların sayısı her geçen gün artmaktadır. İlgiltere Chamoşınship kiplerinden biri olan Derby County’de forma giyen yıldız Kazım Kazım, ülke futbolunda artan ırkçılık sorunlarının son mağduru oldu.

Derby County Kulübü’nden yapılan açıklamada 34 yaşındaki Türk oyuncunun sosyal medya platformlarından mesajlar yolu ile ırkçı saldırıya uğradığını açıkladı.

Irkçı Saldırıların Yeni Hedefi Kazım Kazım

Irkçılık ile mücadele eden Kazım Kazım’a destek olmaya devam edileceği vurgulanan açıklamada ise yaşananlardan tiksinti duyulduğunu, sporda veya topum içinde ırkçılığa yer olmadığını belirtti. Derby County, ayrımcılık ve ön yargılı hareketlere yönelik sıfır tolerans politikası ile yürüyeceklerini söyledi.

Irkçılık içerikli mesajlar, yaptırımların uygulanması amacı ile ilgili makamlara bildiri gönderildiğini, sosyal medyada ırkçılığın ne yazık ki her geçen gün yayılmaya devam ettiğini, bireylerin hesaplarının ardına kolayca saklandığını belirtti. Bu durumun bu şekilde gitmemesi gerektiğini ve her zaman Kazım Kazım’ın yanında olacaklarını söylediler.

Son dönemde attığı gollerle takımının sahip olduğu başarıda pay sahibi olan Kazım Kazım da bu konuda verdiği destek için kulübüne teşekkür ettiğini belirtti. İngiltere futbolunda Manchester Unitd’da forma giyen Anthony Martial ve Axel Tuanzebe’nin yanı sıra Chelseali Antonio Rufiger ve Reece James gibi birçok futbolcu son dönemde sosyal medya üzerinden ırkçı saldırıların hedefi oldu.

TFF’den Kazım Kazım’a Destek

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), İngiltere Championship ekiplerinden Derby County’de forma giyen 34 yaşındaki Türk futbolcu Kazım Kazım’a sosyal medya üzerinden yapılan ırkçı saldırıları kınadığını belirtti.

Milli Takımlar hesabından yapılan açıklamada ise toplamda 43 defa milli formayı giyen Kazım Kazım’a yapılan ırkçı saldırıyı şiddetle kınadıklarını söyledi. Açıklamada Kazım Kazım’ın yanında olduklarını söylediler. Verdikleri destek dolayısıyla Türkiye Futbol Federasyonu’na teşekkür eden Kazım Kazım ise sosyal medya hesabından ay yıldızlı forma ile çekildiği bir fotoğrafı paylaştı ve açıklama olarak Türk olmaktan ve ay yıldızlı bayraktan her daim gurur duyduğunu ve duymaya devam edeceğini söyledi.